Rozvoj všech smyslů je důležitý pro zdravý vývoj dítěte. Jak je ale rozvíjet? Hrou. Hra děti nejlépe vede k tomu, aby procvičovaly všechny smysly, naučily se je používat a přinášely jim nové vjemy. Proto jsme sepsali několik tipů, jak všechny smysly rozvíjet, bez náročné přípravy a jednoduše.
Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se, jaké vzdělávací akce pro vás připravujeme.
Rozvoj sluchového vnímání podporuje rozvoj řeči dítěte
- Učte děti naslouchat. Zavřete si oči v přírodě a říkejte, co slyšíte.
- Použijte hudební nástroje nebo si je vyrobte. Malým dětem stačí hrnec, vařečka a pokličky.
- Větším dětem vytvořte zvukové pexeso – nechte děti hádat, jaké zvuky slyší – zavažte jim oči, nebo je otočte zády.
- Vezměte stejné krabičky (neprůhledné), kelímky nebo obaly od kinder vajíček. Vždy do dvou dejte stejný obsah (rýži, kamínky, luštěniny, písek atd.). Děti hrají stejně jako pexeso, jen vždy zachrastí a zaposlouchají se do zvuku.
- Připravte si různé předměty, v lese můžete využít všechny přírodniny (listy, větvičky, kameny, písek) – šustěte listy, přesypávejte kamínky, zlomte větvičku.
- Dětem můžete pouštět zvuky hudebních nástrojů, zvuky zvířátek. Nechte je hádat, co slyší. Malým dětem můžete pomoci – pusťte si zvuk a vždy jim řekněte co slyší. Pak už je nechte hádat.
Doporučení: Je lepší pracovat s malou skupinkou dětí, aby se mohly lépe soustředit a nerušily se.
Zrak: nechte děti se dívat
- Nechte děti, ať vnímají a pozorují nejen celek, ale zaměřte se i na detaily.
- Učte se rozpoznávat barvy a tvary. Můžete třídit barevné kostky lega nebo korálky.
- Třídit můžete i dle tvarů nebo velikosti.
- Využijte knoflíky, kostičky, šroubky, nastříhané papírky, cokoliv. Hrajte pexeso či domino. Menší děti můžete nechat jen hledat stejné obrázky (dvojice).
- Využijte puzzle.
- Půjčte dětem lupu nebo mikroskop.
- Ukažte jim na několik vteřin pár předmětů (zvířátka, panenky, autíčka). Pak jednu věc schovejte a nechte děti hádat, co zmizelo.
Zlepšete čich dítěte
- Do různých krabiček nebo sáčků můžete dát kávu, bylinky, bonbony, houby, čokoládu, jahody… Menším dětem prvně ukažte obsah sáčků a nechte očichat a až potom mohou hádat. Povídejte si, jaké vůně mají rády a co jim nevoní.
Chuť: rozpoznávejte chuť zábavnou formou
- Nakrájejte různé druhy potravin, ovoce a dávejte dětem do úst.
- Dejte do kelímků různé druhy pití.
- Děti si mohou vzít brčka, ochutnávat a hádat.
- Povídejte si o tom, jaké chutě mají nejraději.
Rozvíjejte motoriku a grafomotoriku
Pro malé děti je hmat nejdůležitější a zároveň první používaný smysl. Děti si vše potřebují osahat a my bychom je v tom měli maximálně podpořit.
- Můžeme vytvořit hmatové pexeso z různých kousků látek – hladké, měkké, drsné povrchy.
- Malé děti milují hlazení zvířátek, písek, modelínu, kamínky.
- Do větší krabice udělejte ve víku otvor na ručičku dítěte. Vložte do ní různé předměty: hračky, hrníček, kostičku, mince, tužku, cokoliv. Dítě vloží ruku do otvoru, uchopí věc a po hmatu hádá, co drží. Menším dětem můžeme prvně ukázat obsah krabice, než ji zavřeme.
Pro zpestření vytvořte senzorický box, kobereček nebo senzorický chodníček. Komu se do tvoření nechce, vezme děti ven do přírody, kde mohou běhat bosé – po trávě, kamení, písku atd.
Tip na vytvoření senzorického boxu
Senzorickým boxem podpoříte všechny smysly dítěte. Připravte si větší bedýnku, do které nasypete rýži, čočku, fazole, těstoviny, cokoliv. Přidejte kelímky, trychtýř, drobné hračky. Děti u boxu vydrží velmi dlouho, trénují koncentraci, jemnou motoriku, rozvíjí všechny smysly a také zažívají pocit hlubokého uvolnění.
V rámci placené sekce Jesle bez starostí najdete články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.
Článek pro vás napsala:
Petra Kuthanová