Každý z nás ho jistě někdy viděl, nebo o něm slyšel či četl. Může nám zdobit dětská hřiště, vyplnit volný kout zahrady, a dokonce existují i jeho přenosné verze k vnitřnímu užití.
V čem spočívají výhody hmatového chodníčku? Hmatový chodníček – někdy označován jako ,,hmatový koberec“ – nejen nádherně vypadá, ale i jeho pořizovací náklady jsou minimální. Můžete si vybrat z mnoha druhů, které na trhu firmy nabízejí, ale za ty zaplatíte poměrně vysokou sumu. Je to zbytečné – zvládnete to sami a lépe! Existuje několik druhů a způsobů, jak si jej vyrobit – vaší fantazii se meze nekladou a děti ho budou milovat.
Chodníček můžete využít na různé hry a aktivity, které pomáhají rozvíjet hmatové vnímání, motoriku a sociální dovednosti. Jednotlivé části chodníku mají různý povrch, takže dítě může nohama vnímat změnu struktury, drsnost či měkkost materiálu, ale také teplotu. Povrchy mají dále jinou barvu, vůni a také při procházce vydávají různé zvuky. Děti mohou po chodníčku chodit naboso, nebo se jej dotýkat rukama. Mohou také chodníček procházet se zavázanýma očima a snažit se poznat a popsat povrch, po kterém prošly.
Návod na výrobu vnitřního hmatového chodníčku
Materiál
- látka nebo molitanová deska o vel. 25 x 25 cm
- prádelní šňůra nebo stuha na spojení čtverců
- víčka od pet lahví
- dřevěné kolíčky na prádlo
- houbičky na nádobí
- drátěnky
- velké knoflíky
- oblázkové kamínky
- polystyrenové výstelky
Pomůcky
- tavná pistole
- jehla a nit nebo šicí stroj
Přibližné pořizovací náklady: 250 Kč
Postup
Naměříme si látku 25 x 25 cm, vždy dva kusy sešijeme k sobě, aby byla podložka pevnější. V případě, že použijeme molitanové desky, není potřeba sešívat.
Stuhu nebo provázek nastříháme na cca 6 cm kousky a tavnou pistolí přilepíme vždy dva kusy z jedné strany koberce.
Do každého čtverce nalepíme tavnou pistolí připravený materiál. Rozložení a hustotě se meze nekladou.
A je hotovo! Velmi jednoduché, že?
Máte vybrané vhodné prostory pro vybudování jeslí či školky a chcete je co nejdříve začít využívat? Provedeme vás všemi potřebnými kroky.
Článek pro vás napsala:
Šárka Kraftová
Vše pro jesle a školky