Zpoždění s vyplacením záloh na 2. třetinu roku 2023: Co to znamená pro provozovatele dětských skupin?

Na přelomu května a června 2023 čelí provozovatelé dětských skupin nové výzvě. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž zveřejnilo na svém webu 21. 5. 2023 informaci o zpoždění vyplacení záloh na 2. třetinu roku 2023. Co to pro vás znamená a jak na tuto situaci reagovat?

Důvody a důsledky zpoždění

Uvedeným důvodem je podle MPSV nastavování nových interních procesů v rámci ministerstva. Upozornění o zpoždění MPSV zveřejnilo na svém webu 21. 5. 2023 a poté rozeslalo provozovatelům emailem 24. 5. 2023. Výplata záloh, která měla podle zákona č. 247/2014 Sb., § 20e, proběhnout nejpozději do 25. května, se tak posouvá do června.

Zpoždění vyplacení záloh není novinkou, ale tentokrát se nejedná jen o řád dnů, ale až o dva týdny. Tato situace může mít významný dopad na provoz dětských skupin, které jsou na těchto finančních prostředcích závislé.

Jak na to reagujeme

Asociace provozovatelů dětských skupin situaci intenzivně řeší. Snažíme se společně komunikovat s MPSV a dosáhnout co nejrychlejšího vyřešení problému. APDS také oficiálně oslovila vedení MPSV a politické reprezentanty, kteří se zabývají problematikou dětských skupin, aby zajistila rychlé a účinné řešení.

Podle posledních informací, které nám MPSV poskytlo, by mělo dojít k vyplacení záloh v první polovině června. S jistotou nám může být informace o termínu výplaty oznámena 2. 6. 2023 a následující týden by měly být peníze zaslány.

Jak se s tím vypořádat a role medializace

Doporučujeme zachovat klid a o aktuální situaci otevřeně informovat všechny zainteresované – rodiče, zaměstnance a partnery. Asociace provozovatelů dětských skupin, s níž úzce spolupracujeme, se v rámci své snahy o řešení problému rozhodla tuto situaci prezentovat veřejnosti prostřednictvím tiskové zprávy. Je důležité, aby byla veřejnost a rozhodující subjekty plně informovány o výzvách, kterým provozovatelé dětských skupin čelí.

Závěrem

Chápeme vaši tíživou situaci a intenzivně pracujeme na tom, abychom ji pomohli co nejrychleji vyřešit. Budeme se snažit podávat vám aktualizované informace. Ceníme si vaší práce, úsilí i péče o naše děti a věříme, že společnými silami dokážeme najít efektivní řešení.

Tisková zpráva Asociace provozovatelů DS rozeslaná dne 24. 5. 2023 do médií