Zdravé svačiny, které zaujmou i nejedlíky

… a ještě si pochutnají.

Jsou děti, které snědí úplně všechno. Takoví strávníci dělají rodičům a učitelkám ve školce radost. Pochutnávají si, a ještě chtějí přidat. Ale jsou i tací, za kterými rodiče běhají se lžičkou v ruce a přemlouvají je ke každému soustu. Jak na malé nejedlíky? Zkuste udělat z jídla příjemný rituál a zpestřete pokrm dětem i vizuálně. Říká se, že člověk jí očima.

Zapojte děti do přípravy svačiny

Udělejte z jídla příjemný (rodinný) rituál. Hezky prostřete stůl a zapojte do příprav i děti, které mohou donést příbory nebo dát na stůl ubrousky a talířky. Krájejte společně zeleninu, zdobte chleby a posypte je pažitkou. Udělejte každý pokrm krásně barevný a naaranžujte ho na talíř.

  • Jezte s dětmi, protože jste dětem největším příkladem a ve většině činností vás napodobují. Tedy i při jídle. Bavte se společně o jídle a chutích hlavně pozitivně.
  • Rozhodně dítě do jídla nenuťte. Určitě dítěti jídlo nabídněte, ale pokud ho do dvaceti minut nesní, skliďte ze stolu. Pokud se jedná třeba o snídani, nabídněte až svačinku.
  • Nenabízejte dítěti několik jiných potravin místo toho, co je právě k jídlu. Hlavně ne sladkosti.

Celou řadu tipů na krásně naaranžované svačiny najdete na třeba tady.

Zdravá svačinka pro děti doma i ve školce

  • Pokud dítě nemá rádo vařenou zeleninu, zkuste nabídnout syrovou, nakrájenou na kousíčky a naaranžovanou do nějakého obrázku nebo zvířátka.
  • Podejte k svačině banán. Možná mu zachutná, když si ho bude moc sám krájet na prkýnku na kolečka.
  • Ovocný špíz: barevné kostičky ovoce (jahody, borůvky, hroznové víno atd.) napíchejte na špejle jako špíz. Jednoduché pro vás, zajímavé pro dítě.
  • Není po chuti nakrájené jablko? Zkuste ho nastrouhat nebo podusit a rozmixovat na přesnídávku.
  • Ovoce můžete odšťavňovat nebo udělat smoothie. Ve skleničce, ozdobené plátkem ovoce a slámkou bude vypadat nádherně.

Zdraví dítěte na prvním místě

Pokud dítě jí méně než ostatní, ale roste a prospívá, nemusíte mít obavy. Ale jestli máte přeci jen pochybnosti a potřebujete uklidnit, poraďte se s pediatrem, který doporučí vhodné vitamíny, které mohou dítěti chybět nebo s psychologem, který může zjistit, kde je příčina odmítání potravy.

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na akce, které pořádáme.