Vánoční projekty: pomáháme (nejen) o Vánocích

Albert Einstein kdysi řekl: „Neexistuje jiná rozumná forma výchovy než být příkladem – nelze-li jinak, tedy odstrašujícím.“ Věříme, že je důležité být pro děti správným vzorem, a kdy jindy, než o Vánocích, je vhodnější učit děti zájmu o své okolí.

Organizujeme vzdělávací přednášky a webináře. Vyberte si z našich akcí.

Krabice od bot

Dlouhou tradici má v České republice podařený projekt Krabice od bot, díky kterému se posílají dárky dětem z dětských domovů či ze sociálně slabších rodin. Do krabice od bot se zabalí věci, které jsou nové či ve velmi dobrém stavu, a na ni se poté napíše věk a pohlaví dítěte, kterému je dárek určen. Existuje i možnost konzultace výběru dárku pomocí messengeru Krabice od bot. Krabice se poté odnáší na sběrná místa, která najdete na webových stránkách projektu.

Pro ty, kteří nestíhají připravit dárek, je možnost poslat krabici online, opět přes webové stránky projektu.

Do projektu se můžete zapojit i jako školka nebo jesličky. S dětmi ve školce můžete vytřídit hračky a knihy, které jsou v dobrém stavu a které chcete darovat. Vysvětlete dětem, že ne každý má maminku a tatínka nebo pokojíček plný hraček. Děti se poté (některé nadšeně, jiné méně) mohou zapojit do výběru hraček a společného balení do krabic. Na chodbě máme sběrné místo krabic, kam mohou další zabalené krabice nosit i rodiče s dětmi. Děti, když jdou okolo, vypráví rodičům, komu jsou tyto dárky určeny.

Dopisy seniorům

Paní Šimková začala s projektem Dopisy seniorům přes Instagram. Napsaný dopis zašlete na e-mail: dopisyseniorum@seznam.cz a paní je poté rozešle do vybraných Domovů pro seniory. Do e-mailu je možné přidat i různé obrázky dětí a další přílohy.

Samozřejmě můžete napsat dopis i jen tak a sami ho doručit do domova pro seniory nebo hodit do schránky.

Ponožky od babičky

Ponožky od babičky je projekt pro seniory od centra Elpida, kdy recyklují nepotřebnou vlnu, ze které poté seniorky upletou originální ponožky. Prodejem se přispívá k podpoře centra Elpida, které poskytuje vzdělávací a kulturní aktivity, Linku seniorů a časopis Vital. Ponožky je možné zakoupit v e-shopu Elpidy, ale i prostřednictvím smluvních partnerů, jako je například obchod Zoot.

Ježíškova vnoučata

Projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata funguje již od roku 2016 a splnit někomu přání je díky němu opravdu jednoduché. Na webových stránkách si vyberete, zda chcete splnit přání nebo přispět na nákladnější dárky, a poté už jen stačí si přání zarezervovat a vybrat způsob předání. Bohužel návštěvy vnoučat, které seniorům přinášely tradičně největší radost, budou letos na Vánoce ještě nemožné, ale můžete dárek poslat a seniora navštívit, jakmile to bude možné.

Radost seniorům v blízkosti školky

Další možností je samozřejmě zapojit se do různých projektů ve městě, kde se nachází vaše školka – můžete se například spojit s domovem pro seniory v blízkosti a připravit pro ně vystoupení. Stačí pár písniček a následné předání přáníček. Babičky a dědečky to určitě potěší..

V této době „covidové“ je možné poslat do domovů pro seniory videa se vzkazem od dětí, předat přáníčka a obrázky, nebo přijít zazpívat například přes okno či plot v daných rozestupech.

Projekt 2 generace

Tento projekt propojuje dvě generace – a to děti a seniory z Prahy. Senioři budou mít možnost navštěvovat jednotlivě nebo v malých skupinkách dětské skupiny či mateřské školy a účastnit se společných aktivit s dětmi.

Projekt nabízí pestrý výběr aktivit, ať už společné setkání, procházky, společné vyrábění, tak i přednášky zaměřené na péči o malé děti a další témata dle zájmu seniorů.

Forma spolupráce záleží na domluvě se školkou. Je možné domluvit se již před školním rokem. Pro více informací se neváhejte obrátit na e-mail: stepanka.maslarova@gmail.com.

Doufáme, že vám dnešní článek přinesl novou inspiraci. Věříme, že děti tyto projekty zaujmou a společně zpříjemníme Vánoce i lidem, kteří by je jinak nemuseli mít tak „šťastné a veselé“. Nezapomeňte samozřejmě ani na vaše vlastní babičky a dědečky, volejte jim nebo pište, jak to je jen možné. Radost můžete udělat také seniorům ve vašem sousedství – stačí se jich zeptat, zda nepotřebují s něčím pomoc.

Zpracovala:
Kristýna Kapounková
Učitelka v MŠ

Mohlo by vás zajímat: Fundraising: evropské i národní dotační tituly pro jesle a školky