Vánoční knihy pro děti: 4 tipy na adventní čtení

Vánoce se nám pomalu blíží a k nim se váže spousta tradic. S tradicemi můžeme děti seznámit pomocí pohádky, a proto vám dnes přináším tipy na osvědčené knihy s touto krásnou tematikou. Pojďme se společně naladit na vánoční atmosféru!

vánoční kniha1. Moje nejkrásnější vánoční knížka

V úvodu bych doporučila moji nejoblíbenější knihu s vánoční tematikou. Příběhem provází čtenáře, od adventu, Mikuláše až po Tři krále, maminka s dětmi, která děti seznamuje s tradicemi a různými zajímavostmi. Kniha je veselá a plná barevných obrázků. Mimo jiné obsahuje i básně, koledy, ale také několik receptů. Děti se dozví, proč se říká „Lucie noci upije“, k čemu slouží adventní „pytlíčky“ s čísly a spoustu dalších zajímavých informací.

vánoční čtení2. Čekání na Vánoce

U této knihy musím vyzdvihnout krásné ilustrace od Andrei Popprové, ilustrátorky z časopisu Sluníčko. Hlavními postavami jsou Lucka, její bratři, sněhová vločka a kočka Tečka. V knize najdeme i předvánoční povídání o tradicích, legendách, ale také recepty, například na martinské rohlíčky. Kniha je opravdu pestrá, nechybí zde ani úkoly pro děti – bludiště či vystřihovánky vánočních ozdob. Proto je dle mého názoru kniha vhodná i pro děti mladšího školního věku, protože si mohou úkoly samy přečíst a plnit.

kouzelné vánoce kniha3. Kouzelné Vánoce

Kniha Kouzelné Vánoce vás zaručeně oslní vánoční atmosférou. Připomenete si vánoční tradice a na chvilku se pozastavíte, abyste prožili vše, co k těmto svátkům patří. Autor zmiňuje vánoční pranostiky i důležité svátky po celou dobu adventu. Text doprovází veselé ilustrace.

Dále v knize nalezneme tvořivé úkoly. Lze zakoupit i CD „Kouzelné Vánoce – tradiční zvyky a koledy, které nahrál a nazpíval soubor „Musica Bohemica“ pod vedením Jaroslava Krčka.

kniha vánoce4. Co se děje o Vánocích

Závěrem bych doporučila knihu „Co se děje o Vánocích“, která dětem nabízí pohled, že všude můžeme najít něco zajímavého k objevování – na vánočním trhu, i v lese.

Poutavé ilustrace představí různé činnosti spojené s Vánoci, mimo jiné například i sáňkování či krmení zvířátek v lese. Designem obálky, ale i celkově ilustracemi a stylem psaní, mi kniha připomněla sérii knih: Jaro, léto, podzim, zima, noc, kterou mám moc ráda.

vánoční pohádkaTIP: Osobní vánoční kniha

Znáte webovou stránku s „osobními knihami“. Je zde výběr z několika tematických knih, kde se dopíše jméno například sourozenců. Kniha tedy nese název: „Jméno a jméno ve vánoční pohádce“. V nabídce jsou dvě knihy s vánoční tematikou.

Zpracovala:
Kristýna Kapounková
Učitelka v MŠ

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na akce, které pořádáme.