Tip na hračku: tvořte z kinetického písku či modelíny

Tekutý kinetický písek, to je úžasná hračka nejen pro děti. Musíme přiznat, že baví i nás dospělé. Brzy se dočkáme sychravých podzimních dnů a tahle hračka všechny děti skvěle zabaví. Nejen to – písek rozvíjí jejich tvůrčí schopnosti, fantazii, prostorové vyjádření, jemnou motoriku, hmatovou citlivost, uklidňuje a také snižuje emoční vypětí. (Tip: Jako antistresová pomůcka může působit i na rodiče či učitelky a chůvy!)

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na
akce, které pořádáme.

Vlastnosti kinetického písku

Kinetický písek je hebký, měkký a příjemný na dotek. Nechte si písek jen tak protékat mezi prsty. Pouštějte ho z dlaně zpět na podložku. Umačkejte ho v dlaních do tvrdé koule a pak lehce narušte jeho strukturu – ihned se začne pomalu rozpadat a téci. Vybrat si můžete různé barvy, ale i vůně. Písek nikdy nevyschne jako třeba modelína. Stačí ho uzavřít do nádobky s víčkem a věřte, že děti bude bavit dlouhou dobu.

Hry s kinetickým pískem

Písek mohou malé děti vmačkat do báboviček, různých kelímků a mističek, ze všeho jde krásně vyklepnout. Osvědčila se třeba i tvořítka na nanuky. Děti si mohou hrát na prodavačku a vytvářet zmrzliny a nanuky. Nebo vezměte zvířátka a otiskávejte jejich stopy do písku.

Děti také baví, když dospělý do větší nádoby navrství písek a malé drobné hračky. Mističku pořádně napěchuje a vyklopí. Děti pak hračky hledají a hádají, co by mohlo být v písku ukryto. Ty větší mohou hmat a představivost trénovat se zavázanýma očima.

Z kinetického písku se dají vytvářet jakékoliv bábovičky, které děti plastovým nožem z umělé hmoty mohou krájet na kousky.

Nebojte se nepořádku

Máme pro vás dobrou zprávu. Nemusíte se bát nepořádku. Písek nelepí, a to, co omylem spadne na zem, jde krásně vysát vysavačem nebo zamést. Dostanete ho z koberce, nedrží na oblečení, neslepí vlásky. A také není toxický.

TIP: Vezměte větší víko od papírové krabice, nebo starý plech na pečení, a písek tam vysypte. Pracovní prostor pro hru s pískem mají tak děti vyznačený.

Modelína

Modelína je tvárná hmota, která podněcuje dětskou fantazii a představivost. Rozvíjí jemnou motoriku, a hlavně všechny děti moc baví.

Modelínu kupujte podle toho, co budou vaše děti vytvářet a co už zvládnou. Některé typy modelíny se dají úžasně vyválet válečkem a následně z ní lze vykrajovat různé tvary, ale bohužel z ní nelze vytvořit figurku a jiné věci. Pro jistotu doporučujeme pořídit obě – jednu na vykrajování, druhou na figurky.

Podporujte dětskou představivost

Z modelíny lze toho tvořit spoustu. Dětská fantazie je úžasná. Stačí jim dát do ruky dětské nádobíčko, malý nožík a mohou krájet, tvořit i vařit.

TIP: Vymodelujte si s dětmi zvířátka, broučky, kytičky, ale také třeba zeleninu a ovoce.

Vyzkoušejte šablony a podpořte komunikaci

Doporučujeme také vyzkoušet šablony na modelínu. Dají se koupit nebo si je můžete sami namalovat. Šablony mohou být obrázky, na kterých vždy něco chybí a dítě to domodeluje. Např. autíčko, které nemá kolečka, domeček bez střechy nebo chybějící oči pejska. Šablony zvyšují představivost a fantazii dítěte. Mohou také dítě podpořit ve tvoření slov. Zeptejte se dítěte: „Co chybí na tomhle obrázku?“ Nenásilně ho tak vedete ke komunikaci.

Vždy zvažte, zda je pro hru s modelínou nebo pískem vaše dítě už připravené, tedy například zda nebude písek strkat do pusinky. Vždy ho pro jistotu mějte pod dohledem.

Tip na hračku pro vás připravila:
Petra Kuthanová

Mohlo by vás také zajímat: GDPR pro jesle a školky