Světový den knihy: aktivity pro děti

23. dubna oslavíme Světový den knihy. Připravili jsme pro vás náměty na tematické aktivity, které můžete s dětmi vyzkoušet.

Další inspiraci pro práci s dětmi můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.

Moje oblíbená kniha

Každé z dětí si přinese svoji oblíbenou knížku. Všechny knížky vystavíme do jedné police (na jedno speciální místo) a v průběhu týdne si postupně knížky čteme. Děti mohou svoji oblíbenou knížku představit ostatním.

Knižní divadelní hra

Vybereme knihu s krátkým příběhem, která se hodí jako předloha k divadelnímu představení (například knihy Petra Horáčka). S dětmi příběh zpracujeme do krátké scénky. Můžeme vyrobit jednoduché masky a kulisy.

Výroba záložky do knížky

V rámci tvoření můžeme s dětmi vyrobit záložky do knížky. Použijeme silnější papír a vodovky nebo jiné barvy. Záložku můžeme dozdobit stužkou.

Zkoumáme emoce

S dětmi přečteme krátký příběh. Pro každé dítě připravíme dvě kartičky se smajlíky. Jeden bude radostný, druhý smutný. Po přečtení příběhu vybereme vhodné věty a čteme je jednotlivě. Děti u každé z nich zvednou nad hlavu smajlíka podle toho, jestli je sdělení radostné nebo smutné.

Loutky knižních postav

Na papír s dětmi namalujeme oblíbené knižní postavy (můžeme použít vytištěné obrysy postaviček k vybarvení) a zalaminujeme. Zezadu je podlepíme nanukovými dřívky a loutky pro divadélko jsou hotové.

Knižní kukátka: klíčová dírka

Knižní kukátka se hodí pro podrobné zkoumání obrázkových leporel. V tomto případě si děti vyzkouší pohled klíčovou dírkou. Do kartičky z tvrdého papíru vystřihneme otvor ve tvaru klíčové dírky a pozorujeme obrázky v knížce. Vybraný obraz z kukátka můžeme se staršími dětmi překreslit na papír ve tvaru klíčové dírky.

Stezka za pokladem

Vybranou dětskou knížku můžeme použít jako podklad pro přípravu cesty za pokladem. Do jednotlivých stanovišť vymyslíme úkoly, které souvisejí s příběhem. Na konci cesty mohou být převlečené postavy z knížky, které dětem dají nějakou drobnou odměnu.

Poznej pohádku

Připravíme si krátké úryvky ze známých knižních příběhů a pohádek. Děti podle přečteného úryvku poznávají, o který příběh se jedná.

Staň se ilustrátorem

Ilustrace v knihách jsou pro děti klíčové. Zvlášť pro ty, které ještě neumí číst. Pomáhají jim představit si hlavní hrdiny i celý příběh. S dětmi si můžeme zahrát na ilustrátory. Vybereme oblíbenou knížku, která se stane námětem k tvoření. Libovolnou technikou (volíme dle věku dětí) můžeme vytvořit obrázek hlavního hrdiny nebo nějaké scény z příběhu.

Naše vlastní knížka

Zajímavým projektem může být také tvorba vlastní knížky. Každé dítě do ní vytvoří jeden list, vyrobíme desky z kartonu a knížku svážeme. Můžeme tvořit na libovolné téma.

Přejeme příjemnou zábavu s knížkami.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

Staňte se členy našeho balíčku Dětská skupina bez starostí,

a získejte další články a praktické materiály pro vaši dětskou skupinu.