Pravidelná péče o zoubky patří k důležitým návykům už u nejmenších dětí. Pro mnoho dětí je ale čištění zubů a návštěva zubaře velmi nepříjemná. Proto jsme pro vás připravili náměty na aktivity, které dětem mohou pomoci překonat nechuť k čištění zubů a strach z návštěvy zubaře.
Další inspiraci můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.
Čištění zubů s plastelínou
Tato aktivita dětem názorně ukáže, proč je prospěšné čištění zoubků. Využijeme při ní plastelínu.
Jak na to: Na papír vytiskneme obrázek úst a zalaminujeme ho. Na zuby nalepíme kousky plastelíny, které představují nečistoty, které na zubech máme. Pomocí starého kartáčku na zuby děti tyto nečistoty odstraňují, dokud nejsou zuby úplně čisté.
Hra na zubaře
K odbourání strachu ze zubaře může pomoci námětová hra. S dětmi si v rámci hry vysvětlíme, jak probíhá návštěva zubaře. Můžeme ošetřovat plyšáky nebo panenky.
Zubní nit a jiné pomůcky
Nejprve si s dětmi vyrobíme pusu se zuby. Z červené plastelíny vytvoříme dásně a vložíme do nich zuby z bílých fazolí. Můžeme přitom zuby počítat a seznámit se s tím, kolik jich v puse máme. Zuby pokreslíme mazatelným fixem, který představuje nečistoty. Děti si na nich vyzkouší čištění zubů a mezer mezi zuby různými pomůckami – jednosvazkovým kartáčkem, mezizubním kartáčkem či zubní nití.
Upozornění: U malých dětí dbáme na to, aby syrové fazole nespolkly.
TIP: Místo plastelíny můžeme na dásně použít i slané těsto obarvené potravinářským barvivem.
Modelujeme zuby
Při této aktivitě si děti zahrají na zubní techniky a vymodelují si svůj zoubek. Ideálním materiálem je slané těsto nebo samotvrdnoucí hmota.
Co zubům škodí a co prospívá
Z reklamních letáků s dětmi vystříháme obrázky potravin a nápojů. Následně je třídíme na dvě kategorie, podle toho, jestli zubům škodí nebo ne.
Krabička na mléčné zoubky
Děti seznámíme s tím, že jim jednou mléčné zoubky vypadnou a nahradí je zuby stálé. Vysvětlíme jim tento proces (můžeme k tomu použít vhodnou literaturu). S dětmi si můžeme vyrobit (nebo nazdobit) krabičku na vypadané zoubky.
Přejeme příjemnou zábavu při tvoření a hravém učení.
Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí