SKLIZEŇ OBILÍ: Hry a aktivity zaměřené na poznávání procesu růstu a zpracování obilí

Připravili jsme pro vás článek na téma SKLIZEŇ OBILÍ.

K pozdnímu létu patří sklizeň obilí. V dnešním článku přinášíme tipy, jak toto téma formou hry a zajímavých aktivit přiblížit malým dětem. Navíc vás čeká bonus v podobě PRACOVNÍHO LISTU na téma Jak vznikne chleba. Pojďte se inspirovat.

HRUBÁ MOTORIKA

PŘENÁŠÍME OBILÍ DO SÝPKY

Na jedno místo položíme mísu s obilím. Na druhé místo dáme prázdnou nádobu (sýpka). Děti postupně nosí obilí na lžičce nebo naběračce do prázdné nádoby. Cestu můžeme ztížit překážkami.

JEMNÁ MOTORIKA

PEČEME ZE SLANÉHO TĚSTA

Připravíme slané těsto a děti z něho vytváří různé druhy pečiva, které následně upečeme v troubě. Toto pečivo není jedlé, ale je velmi trvanlivé a můžeme ho použít ke hře na obchod nebo pro Sensory Play (viz níže). Upečené pečivo mohou děti i nabarvit temperovými nebo akrylovými barvami.

SPONTÁNNÍ HRA

Sensory Play na téma Jak vzniká chleba. Do hlubokého tácu nebo plechu nasypeme zrníčka obilí a mouku, z krabiček vytvoříme sýpku a mlýnici. Dětem dáme k dispozici figurky zemědělců (např. figurky z Lega) a plastová autíčka (kombajn, traktor). Můžeme přidat i lžičky a malé lopatky na nabírání. Ze slaného těsta vytvoříme pečivo a z krabičky pekárnu. Přidáme figurky pekařů. Děti necháme volně si hrát s připraveným materiálem.

GRAFOMOTORIKA

K nácviku grafomotoriky můžeme využít aktivitu „psaní do mouky“. Dětem připravíme šablony s tvary, písmeny nebo číslicemi. Do hlubšího tácu nebo plechu nasypeme hrubou mouku nebo krupici. Úkolem dětí je obkreslovat znaky z šablon do mouky.

EMOČNÍ INTELIGENCE

EMOČNÍ PEXESO Z VÍČEK OD ZAVAŘENINY

Dovnitř víček nalepíme obrázky smajlíků. Vždy do dvou víček vložíme dva stejné smajlíky. Hrajeme jako klasické pexeso.

ROZVOJ KOGNITIVNÍCH FUNKCÍ

Pro rozvoj kognitivních funkcí jsme připravili pracovní list na téma JAK VZNIKNE CHLEBA.

TVOŘENÍ

Tvoříme klasy obilí. Na papír žlutým fixem vytvoříme stonky obilí. Děti na ně lepí jednotlivá „zrnka“, která vytvořily z krepového papíru (kuličky).

PRAKTICKÝ ŽIVOT

PĚSTUJEME OBILÍ

Každému dítěti připravíme mističku s hlínou a obilí. Děti si obilí zasejí a sledují, jak roste.

Přejeme příjemnou zábavu s dětmi při práci na tomto tématu.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová, pedagog a maminka dvou dětí