Špuntíci v akci: Thea Veverková zakladatelkou první dětské skupiny ve Velkých Bílovicích

Jak se Thea Veverková stala hrdou zakladatelkou první dětské skupiny ve Velkých Bílovicích? Co založení předcházelo a jak to dopadlo?

Ve zrekonstruovaných prostorách bývalé lékárny ve Velkých Bílovicích funguje od 1. července 2023 dětská skupina „Špuntíci“. Stojí za ní mladá podnikavá maminka Thea Veverková.

Thea VeverkováObecnímu prostoru vdechla nový život, zajistila péči pro 12 místních dětí a další děti si musela zapsat na pořadník. Od první schůzky na městském úřadě po zahájení provozu dětské skupiny uběhlo doslova pár měsíců.

Jak to celé začalo? 

Thea, motivovaná osobní potřebou a snem o vlastní školce, čelila výzvě najít vhodné prostory pro dětskou skupinu v malé obci.

Začátek cesty k vlastní dětské skupině

Thea hledala prostory a začala řešit praktické aspekty založení školky, včetně stavebních úprav a vyhovění regulačním požadavkům.

  • 04 2022: Maminka z Velkých Bílovic se na nás obrací se svým záměrem.
  • 06 2022: Paralelně probíhá komunikace s městským úřadem.
  • 08 2022: Věci se dávají do pohybu a celý proces na cestě k dětské skupině se rozjíždí naplno
  • 09 2022: Na podzim společně začínáme připravovat dotační projekt.
  • 01 2023: Startují stavební úpravy bývalé městské lékárny.
  • 05 2023: Thea Veverková získává informaci o finanční podpoře projektu.
  • 07 2023: Peníze z dotace mají „Špuntíci“ na účtu.
  • 07 2023: Obecní dětská skupina spouští provoz.

Kdo jí na cestě pomohl

Ve Velkých Bílovicích jsou Špuntíci vůbec první dětská skupina. Přesto, že nejsme obecní dětská skupina, město nás od začátku ve velkém podporovalo. Poskytli nám vhodné prostory a provedli nutné stavební úpravy ve výši skoro 800.000 Kč. Na nás poté bylo prostor vhodně vybavit a zařídit,“ vypráví Thea Veverková.

Druhým partnerem byla platforma Vše pro dětské skupiny (VPDS). Od začátku s VPDS Thea řešila od dispozice prostor, zdali budou vhodné, jaké jsou možnosti financování, jak bude probíhat následná spolupráce ohledně provozu dětské skupiny, až po psychickou podporu, když se ne vždy vše při zařizování dětské skupiny dařilo. Spolupráci provázel nespočet telefonátů, emailů a rad.

Součástí spolupráce s VPDS byl i zápis spolku a veškerá agenda, která s tím souvisela. S VPDS Thea konzultovala také náležitosti provozu, dodržování hygienických a protipožárních nařízení a následné nastavení provozních aspektů dětské skupiny, aby vše hladce fungovalo. Thea si zvláště cení rad a doporučení, které VPDS čerpá z dlouholetých zkušeností s provozem a spravováním vlastních dětských skupin.

Nezbytnou součástí na cestě k vlastní dětské skupině je také vzdělání. U VPDS absolvovala kurz první pomoci pro děti a profesní zkoušku chůvy pro děti v dětské skupině. 

Největší výzvou pro ni bylo zajištění financování a dotace, na jejíž získání by si sama netroufla. Takto jen stačilo VPDS dodat potřebné dokumenty a veškeré náležitosti. Formality a samotnou žádost vyřizovalo VPDS.

Jak to dopadlo?

Úspěšné otevření Špuntíků v červenci 2023, zaplněná kapacita 12 dětí a výrazný dopad na místní komunitu.

„Díky našim Špuntíkům jsme pomohli místním rodičům při návratu do práce. Tím, že 90 % našich špuntíků jsou místní, je to pro nás krásná zpětná vazba toho, že jsme na správném místě a obyvatelé obce jsou rádi, že fungujeme. Město nás také pravidelně oslovuje, abychom informovali občany prostřednictvím zpravodaje o tom, jak se nám daří a mohli se tak o nás dozvědět něco i starší občané nebo lidé bez sociálních sítí,“ popisuje Thea Veverková.

Od otevření mají Špuntíci plnou kapacitu a každou chvíli jim volají další rodiče, že by měli zájem o přihlášení své ratolesti. Thea věří, že by pravděpodobně naplnili i dětskou skupinu s kapacitou 24 dětí, ale prostory to bohužel neumožňují. 

Plány do budoucna

Do budoucna plánují držet se nadále natavené laťky a nepolevit. Nově navázali spolupráci s domovem pro seniory, který s prostory sousedí. K tomu upravili jednu místnost, kde se děti s klienty domova pro seniory mohou setkávat. 


 

Dětská skupina Špuntíci byla otevřena pomocí dotačního titulu z Evropského sociálního fondu z Operačního programu Zaměstnanost +, z první výzvy na budování dětských skupin (výzva č. 049) a my z platformy VPDS jsme stáli u jejího vzniku. Inspiroval vás příběh Thei Veverkové? Podívejte se na naše balíčky služeb, kde najdete informace, jak vám se založením dětské skupiny můžeme pomoci, nebo nám rovnou napsat na info@vseprodetskeskupiny.cz.