Quiet Book: kniha plná nápadů

Quiet book v angličtině znamená tichá nebo tišící kniha a jako taková může být splněným přáním nejen pro děti, ale i pro maminky. Správně vybraná nebo vyrobená knížka vaše dítě zaujme tak, že o něm opravdu nebudete vědět.

Zpracujeme vám povinnou dokumentaci BOZP a požární ochrany.

Fantazii se meze nekladou

Quiet book je látková kniha, která ovšem může využívat i další materiály. Měla by být plná různorodých prvků, které vaše dítě jistě zaujmou. Kniha slouží k procvičení jemné motoriky, koordinaci oko-ruka, zlepšuje dětskou fantazii, rozvíjí myšlení, řeč, zlepšuje pozornost dítěte. Výborné je, že si můžete vybrat přesně ty aktivity, které vaše dítě baví nebo je zrovna potřebuje procvičit.

Quiet book je vhodná k osvojení určitých činností, jako je například zavazování tkaniček, zapínání knoflíků nebo zipu či různých přezek – dítě nenápadně a hravou formou můžete vést k samostatnosti při oblékání.

Knihy si samy přizpůsobíte podle věku a zálib dítěte, ale využít je můžete i pro seniory nebo lidi s různým handicapem.

Pro holčičky může kniha obsahovat celý domeček pro panenky, postýlku, kuchyňku, nádobí, ale i vanu nebo pračku na praní. Součástí mohou být oblečky, jídlo do ledničky, hrnce na vaření. Kluci v ní mohou najít auta, měnit kola, která jsou přidělaná knoflíky, nebo nakládat na náklaďák. Samozřejmě pokud víte, že vaši holčičku baví auta, nebo kluka kuchyňka, není potřeba se nechat svazovat konvencemi! Knihu můžete zaměřit na procvičení geometrických tvarů, třídění a učení barev nebo čísel a počtů.

Využití je vhodné nejen na doma, ale i na cestách – jedná se o praktickou hračku, u které oceníte lehkost, skladnost a nerozbitnost.

Ušít, koupit, nebo obojí?

Kreativní maminky, které se nebojí vzít jehlu do ruky, si mohou knihu zkusit samy ušít. Návod najdete třeba na stránkách S láskou máma a na webu Tvořivá máma objevíte další inspiraci.

Maminky, které nemají se šitím moc zkušeností, možná zaujme možnost koupit si polotovar, s kterým bude snazší knihu ušít. Několik různých sad můžete zakoupit i v obchůdku buuk.cz.

Pokud je i to pro Vás složité, využijte kreativních žen, které se šitím knih živí. Koupíte si již dokonalé dílo podle vašich představ a často také pomůžete s výdělkem podnikavé mamince. Doporučit můžeme například stránku Thimotka a také youtubový kanál Thimotka.

Pokud využijete švadlenek, kterých je dnes už opravdu hodně, chtějte vidět jejich práci, přečtěte si hodnocení od ostatních maminek. Spousta z nich knihy jen lepí, materiál je levný a kniha nemá dlouhou životnost. Kvalitní práce je precizně obšitá. Prohlédněte si, jak jsou řešeny suché zipy, které někdy mají tendenci odpadávat.

Finanční částka za knihu není zrovna malá, proto pečlivě vybírejte, kde si ji necháte ušít.

Hotovou knihu můžete zakoupit i v internetových obchůdcích, nevýhodou ale je, že si nemůžete vybrat konkrétní aktivity či styl pro vaše dítě.

Zpracovala: Petra Kuthanová

Nestihli jste některý z našich webinářů? Nevadí! V sekci AKCE najdete záznamy již proběhlých přednášek.