PŘIJELA POUŤ: Hry a aktivity pro práci s dětmi zaměřené na zábavu a kreativitu

Připravili jsme pro vás článek na téma POUŤ.

K letnímu a podzimnímu období patří poutě. Pokud se dětí zeptáte, zda mají rády pouťové atrakce, určitě se setkáte s nadšením.

V dnešním článku přinášíme tipy na hry a aktivity se vzdělávacím přesahem pro práci s dětmi už od jednoho roku věku.

Navíc vás čeká bonus v podobě tematického PRACOVNÍHO LISTU, díky kterému si děti procvičí grafomotoriku. Pojďte se inspirovat.

ROZCVIČKA

Hra živý kolotoč – děti se chytí ve dvojicích za ruce a točí se dokola za zvuku hudby. Když se hudba vypne, najdou si do dvojice někoho jiného a zase se točí s ním. Hudbu několikrát pustíme a zastavíme, aby se děti ve dvojicích prostřídaly.

GRAFOMOTORIKA

K rozvoji grafomotoriky můžete využít tento tematický pracovní list, ve kterém si děti procvičí vybarvování, obtahování a názvy barev.

EMOČNÍ INTELIGENCE

Emoční kostka – z kartonové krabice krychlového tvaru vyrobíme emoční kostku. Jednotlivé stěny krabice polepíme smajlíky různých výrazů. Dále vyrobíme kartičky s různými situacemi, které děti znají z běžného života. Děti se střídají v házení kostkou. Ke smajlíkovi, který na kostce padne, přiřadí kartičku s odpovídající situací.

ROZVOJ JEMNÉ MOTORIKY

Pro rozvoj jemné motoriky jsme tentokrát využili klasickou plastelínu. Jednoduchou technikou můžete s dětmi tvořit modelínová lízátka. Z různých barev plastelíny děti umotají „hady“ a ty pak stočí do tvaru lízátka. Takto vytvořené cukrovinky stačí napíchnout na špejli a výrobek je hotový.

SOCIÁLNÍ DOVEDNOSTI

V rámci rozvoje kognitivních funkcí se tentokrát zaměříme na finanční gramotnost a matematiku. S dětmi si zahrajeme na prodávání a nakupování. Připravíme jednoduché „pouťové stánky“ – děti budou prodávat a kupovat vlastnoručně vyrobené drobnosti nebo upečené sušenky, apod. S předškolními dětmi můžeme určit ceny výrobků a vyrobit si „peníze“ z papíru. S menšími dětmi můžeme výrobky vyměňovat nebo jako „prodávat“. Děti se učí komunikaci a dalším dovednostem.

SPONTÁNNÍ HRA

Pro spontánní hru nám v tomto případě poslouží klasické hřiště. Můžeme vybrat hřiště, na kterém jsme s dětmi ještě nebyli a nechat je objevovat nové prolézačky a atrakce.

ROZVOJ HRUBÉ MOTORIKY

U této aktivity si děti zkusí „vystřelit“ papírové růže. Z plastových kelímků vytvoříme pyramidu, na jeden nebo dva z kelímků nakreslíme permanentním fixem růži. Děti na kelímky míří tenisovým míčkem. Pokud se jim podaří shodit kelímek s růží, dostanou na památku růži z krepového papíru (můžeme ji vyrobit s dětmi v rámci tvoření).

ROZVOJ KOGNITIVNÍCH FUNKCÍ

Děti pomocí vhodné knihy seznámíme s významem a tradicí poutí. Příklad vhodné literatury: Tradiční český rok (Grada, 2018) nebo Malované tradice a obyčeje (Grada, 2023).

TVOŘENÍ

K poutím jednoznačně patří zdobené perníčky. S dětmi můžeme tyto pouťové „perníčky“ vyrobit z papíru. Použijeme hnědý papír, ze kterého vystřihneme různé tvary. Papírové perníčky zdobíme pomocí bílé temperové barvy a vatové tyčinky do uší.

Přejeme příjemnou zábavu s dětmi při tvoření a hravém učení.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová, pedagog a maminka dvou dětí