Metoda PlayWisely: jak rozvíjí děti a kde si ji můžete vyzkoušet?

Když se narodí dítě, je to zpravidla radostná událost a jeden z nejsilnějších zážitků v životě každého rodiče. Současně s velkou radostí přichází obrovský pocit zodpovědnosti. Snažíme se o miminko co nejlépe pečovat. Ve dne v noci a s velkým nasazením jej krmíme, přebalujeme, převlékáme, chováme… Přesto je rozvoj v raném dětství, a to zejména než jde dítě do školy, stále často opomíjen. Jak tedy můžeme podpořit vývoj dítěte už od narození?

Organizujeme vzdělávací přednášky a webináře – vyberte si z našich akcí.

Proč jsou první léta života dítěte nejdůležitější?

Již před sto lety Dr. Marie Montessori upozorňovala na skutečnost, že osobnost člověka se nejvýrazněji utváří právě v prvních letech života. Tento její poznatek později potvrdila řada psychologů a vědců. Naše miminka a batolátka jsou obdařena hlubokou vnitřní silou a vůlí učit se a přirozeně procházet všemi vývojovými etapami. Miminka se učí především pozorováním svých nejbližších, svého okolí a díky možnosti vyzkoušet a opakovat celou řadu činností a úkonů, jež kolem sebe vidí. Úkolem rodičů je poskytnout miminkům a batolátkům přiměřenou stimulaci s ohledem na jejich psychomotorický vývoj a sensitivní období jejich vývoje.

Je důležité si uvědomit, že množství a kvalita stimulů ovlivňuje mozkovou kapacitu dítěte. Opakovaná zkušenost spojuje řetězce mozkových neuronů dohromady, takže vytváří neuronovou síť. Na mozkové neurony můžeme pohlížet jako na strom. Strom roste, když k tomu má vhodné podmínky: sluneční světlo, vodu a na živiny bohatou půdu.

Neurony také rostou, když mají vhodné podmínky:

  • uspokojené základní fyziologické potřeby
  • stálé spojení se svými nejbližšími
  • optimální množství kvalitních podnětů
  • příležitost zkoumat a poznávat okolní svět v připraveném prostředí

Je prokázáno, že časným procvičováním mozku, skrze vhodné stimuly, můžeme předejít řadě poruch učení.

Jak podporovat děti v objevování a osvojování nových dovedností?

Dnes je také již známo, že děti se neučí pohybovat, ale naopak se učí pohybem. Je nezbytné nechat dítěti prostor pro vlastní objevování a osvojení některých činností a dovedností. Od prvního uchopení předmětu, přes přetáčení, plazení, lezení až po postavení, obcházení a následné chození. Motivací pro dítě mohou být moudře zvolené hračky a předměty, které jsou dítěti nabízeny tak, aby muselo vykonat určitou pohybovou aktivitu. Pro ideální rozvoj pohybového a svalového aparátu a dobré držení těla je důležité, aby miminka prošla všemi zmíněnými vývojovými mezníky. Navíc zde existuje propojení pohybu s funkcí mozku. Miminka mají někdy tendenci některou z vývojových etap přeskočit. Rodič však může vhodnými zábavnými aktivitami děťátku pomoci projít všemi vývojovými kroky.

Metoda PlayWisely

Rodičům, kteří nemají možnost studovat celou řadu odborné literatury, může pomoci program PlayWisely® (Moudré hraní). Je to první ucelený systém vyvinutý pro miminka, batolata a děti předškolního věku (0-5 let), který napomáhá rozvíjet jejich mozkové schopnosti a pohybovou obratnost. Tento v České republice zcela ojedinělý program využívá nejnovějších vědeckých poznatků o vývoji dítěte a to zejména z oblasti psychofyziky, neurologie a sportu.

Play Wisely® dětem nabízí stimulující aktivity ve správném čase a pořadí s ohledem na jejich psychomotorický vývoj. Pomáhá vyladit přirozenou schopnost dítěte k učení a pohybu. Zakladatelka programu Play Wisely®, Patty Hannan, říká: „Naším cílem je vybudovat u každého dítěte mozkové a tělesné sebevědomí, aby až později přijde na to, čemu se chce v životě věnovat, co ho baví a na co má nadání, mohlo plně zrealizovat své sny.“

Každá lekce Play Wisely® představuje 30-45 minut plných radosti, zábavy a aktivit, díky nimž se optimálně „zapíná a vylaďuje“ mozek malého dítěte. Lekce rodičům a dětem napomáhají „učit se hrát si moudře“ a prohlubují jejich vzájemný citový vztah.

Vyzkoušejte si metodu PlayWisely

Pokud máte zájem dozvědět se o principech metody Play Wisely více, můžete se přihlásit na workshop PlayWisely®. Worskhopy jsou rozděleny dle věku dětí a dozvíte se zde celou řadu poznatků z oblasti psychofyziky, neurologie, raného vývoje dítěte, ale i sportu včetně konkrétních tipů.

Tip: „Moudré hraní“ si můžete vyzkoušet přímo s vaším dítětem také na ukázkové lekci zdarma v Centru PlayWisely® na Praze 4, nebo v dalších centrech po celé ČR. Více informací na www.playwisely.cz, Facebooku nebo Instagramu.

Zpracovala:
Veronika Fílová / Zakladatelka Centra, školky a jeslí PlayWisely® a ředitelka jesliček a akreditované sportovní MŠ PlayWisely pro děti od 18 měsíců

Další tipy, inspirace, návody a nápady najdete na našem blogu.