Plánuje se novela zákona o péči o děti: Co se změní pro provozovatele?

Připravuje se novela zákona 247/2014 Sb., která by měla být účinná od 1. 1. 2024 a momentálně je ve fázi vnitřního připomínkovacího řízení na MPSV.

Účelem novely je změna či úprava některých podmínek poskytování péče o dítě v dětské skupině a zavedení nové formy péče – tzv. sousedských dětských skupin.

Některé z plánovaných změn by provozovatelům měly přinést zjednodušení, například změny v kvalifikaci pečujících osob a platnosti zdravotního posudku. Jiné změny by naopak pro provozovatele mohly znamenat komplikace, jako například navýšení povinného rozsahu otevírací doby ze 6 na 8 hodin denně a navýšení doby pobytu dítěte pro plný normativ z 5 na 6 hodin denně.

Novela by měla přinést několik zásadních změn, včetně upřesnění výkladu maximální úhrady ze strany rodičů a zavedení/upřesnění povinnosti evidovat skutečnou docházku dětí do zařízení. Novela by také znamenala změny ve vyplácení záloh a velmi pozitivní změnou by bylo zmírnění postupu při nepodání hlášení obsazenosti.

→ Podrobněji se tématu věnujeme v článku Novela zákona 247/2014 Sb. – jaké změny se chystají od roku 2024?, který je dostupný v členské sekci našeho webu. Staňte se členem balíčku Dětská skupina bez starostí a mějte přístup ke všem našim článkům a novinkám.

Je třeba mít na paměti, že se jedná o první návrh novely, který se může ještě měnit. Není tedy možné s jakýmikoliv změnami počítat, nicméně je dobré vědět, kterým směrem MPSV uvažuje.

Jak se připravit na změny?

Nejlepší cestou je neustále si udržovat informovanost o všech novinkách (i chystaných) v legislativě, která je pro dětské skupiny závazná. Sledovat změny a aktuality budeme rádi za vás, aby vy jste se mohli naplno věnovat provozu vaší dětské skupiny.

Staňte se členem našeho balíčku Dětská skupina bez starostí a získáte přístup do uzavřené sekce webu, kde zveřejňujeme novinky, články, návody, praktické tipy a upozornění i vzory dokumentace a další materiály, které usnadní provoz i vaší dětské skupiny.