Netradiční malířské techniky a pomůcky pro děti od 1 roku

Nebojte se s dětmi experimentovat a vyzkoušet nové techniky malování. Děti si díky těmto činnostem procvičují jemnou motoriku, grafomotoriku, koordinaci a zrakové vnímání.

Pořádáme vzdělávací akce na různá témata pro pedagogy a pečující v dětské skupině.
Podívejte se na aktuální nabídku.

Otisk

  • Můžeme s dětmi otiskávat jejich ruce nebo i nohy. Z  otisku ruky domalujeme zvířátko, strom, anebo vše necháme na fantazii dítěte.
  • Otiskávat můžeme i netradiční materiály – houbu na nádobí, vatové tyčinky, listy, květiny. Lze také rozpůlit brambor a vytvořit dítěti razítko. Nožíkem vykrájíme třeba srdíčko nebo hvězdičku. Bramboru namáčíme do barvy a razítkujeme.
  • Otisknutou věc můžeme ještě libovolně dotvořit.
Otiskávání a dotváření obrazců

Zapouštění barev

Kouzlete s dětmi. Namočte čtvrtku do vody. Dejte dětem vodové barvy, které hodně navlhčíte. Děti namáčí štetec do řídké barvy a následně barvu nanáší na mokrou čtvrtku. Barva se krásně rozpíjí.

Do mokré čtvrtky mohou děti také otiskávat. Použijeme třeba listy a přiložíme na mokrou čtvrtku. Sundáme až po zaschnutí obrázku.

Zkuste tvořit za použití potravinářských barev, které naředíme vodou a dáme do kapátek. Děti barvu následně kapátkem nanáší na papír, nebo na papírové ubrousky. Z ubrousků pak můžeme vyrobit třeba motýlky dle obrázku.

Motýlci – zapouštění barev  

Magické malování

Výborná technika pro malé děti. Obrázek bude vždy jiný a vždy krásný. Použijeme čtvrtku a bílou voskovku. Voskovkou namalujeme různé motivy na čtvrtku. Následně děti motivujeme, ať obrázek přetřou řidší vodovou barvou. Překvapení je nadchne. Bílá voskovka – obrázek vystoupne z vodové barvy. Větší děti samy pomalují čtvrtku a následně přebarví vodovou barvou.

Prstové barvy

Jsou skvělou pomůckou pro rozvoj jemné motoriky. Malé děti mají větší jistotu než štětcem a baví je tvořit a máčet prsty do barev. Barvičky jdou dobře umýt i vyprat.

Prstové barvy

Foukací fixy

Foukání je vhodné jako logopedická prevence. Fixou se fouká přes šablonky a vznikají krásné obrázky. Děti mohou použít i fixy na textil a vyzdobit si třeba trička.

Netradiční štětce

Tyhle štětce jsou výborné na tvoření. Děti jsou nadšené, že umí samy vytvořit něco tak zajímavého. Ukažte jim, jak mohou štětcem otáčet dokola, aby vznikly zajímavé obrazce. 

Malování vatovou tyčinkou

Koláže

Vystříhejte z papírů různé tvary a nechte je děti lepit dle jejich fantazie a představivosti. Mohou to být geometrické obrazce z nichž dítě vytvoří třeba domeček. Nebo různé malé kousky, které přelepují přes sebe apod.

Dětem můžete dát i kousky látek, krepového papíru, listy, nebo jakékoliv semínka, rýži, luštěniny. Předkreslete  obrázek, natřete lepidlem (Herkules) a děti vnitřek dozdobí už samy.

Malování lepidlem na papír

Lepidlem v tyčince namalujte obrys obrázku (například motýla) na čtvrtku. Na lepidlo důkladně naneseme sůl, cukr nebo dětskou krupičku a necháme zaschnout. Děti pak obrázek vybarvují, sůl je nepustí dál a dítě tak nepřetahuje, ale vybarví jen vnitřek.

Zpracovala:
Petra Kuthanová

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na
akce, které pořádáme.