Nemocenská u zaměstnanců: Praktický průvodce pro provozovatele dětských skupin a školek

V naší roli, kdy neseme odpovědnost za chod předškolních zařízení, moc dobře víme, že nemoc nás může zastihnout v nejméně vhodnou chvíli. Pracovní neschopnost je běžnou součástí života každého zaměstnance. Co ale dělat v situaci, když nám v roli zaměstnavatele připadá, že některý z našich pracovníků je až příliš často na nemocenské, nebo máme dokonce podezření, že ji zneužívá?

Zaměstnanci na nemocenské, včetně těch, kteří pracují v dětských skupinách a školkách, jsou povinni dodržovat doporučení lékaře a režim dočasně práce neschopného jedince. Na druhou stranu, provozovatelé mají právo a zároveň povinnost dohlížet na dodržování těchto pravidel.

Pokud máte jako zaměstnavatel obavy, že některý z vašich zaměstnanců nemocenskou zneužívá, je určitě na místě zvážit jeho kontrolu. Kontrola nemocenské nemá za cíl znepříjemnit život zaměstnancům, ale má pomoci předcházet potenciálnímu zneužívání náhrady mzdy během nemoci.

Prvních 14 dnů nemocenské hradí zaměstnavatel a kontrolu provádí také on. Od 15. dne náhradu mzdy hradí příslušná okresní správa sociální zabezpečení a kontrolu provádí OSSZ.

Kontrola může proběhnout kdykoli v průběhu dne a nemusí se omezovat jen na obvyklé pracovní hodiny. Pokud zaměstnanec poruší režim dočasné pracovní neschopnosti, mohou následovat důsledky jako krácení nebo ztráta nemocenské, a dokonce i výpověď ze zaměstnání.

V našem článku Časté pracovní neschopnosti nebo nedodržování vycházek – jak kontrolovat zaměstnance při dodržování režimu dočasně práce neschopného?, který je ke stažení v balíčku Dětská skupina bez starostí, se podrobně zaměřujeme na jednotlivé aspekty kontroly nemocenské, abychom vám pomohli lépe porozumět této problematice a vy jste tak věděli, jak správně postupovat.

Neztrácejte čas hledáním informací a mějte praktické články, důležité informace, novinky a vzory dokumentů na jednom místě.

Zakoupením balíčku Dětská skupina bez starostí získáte skvělého pomocníka pro provoz vašeho předškolního zařízení.