Masopustní období začíná svátkem Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to tradiční období oslav, plesů, karnevalů. V dřívějším období se v této době často konaly svatby a také zabijačky. Pokud hledáte aktivity, které můžete s dětmi vyzkoušet v rámci oslav masopustu, můžete se inspirovat našimi tipy.
Další inspiraci můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.
DIY hudební nástroj
K období oslav patří zpěv a tanec. Vyrobte si k němu s dětmi jednoduché hudební nástroje z prázdných plechovek nebo PET lahví. Plechovky nebo lahvičky nazdobíme akrylovými barvami (nebo polepíme barvenými papíry) a dovnitř nasypeme syrovou rýži.
Ozdob koláč
Masopustní oslavy se také neobejdou bez tradičních koblih či koláčů. Koláče můžeme vyrobit v rámci tvořivých aktivit. Z kartonu vystřihneme kulaté „koláče“. Z barevného papíru vystřihneme „náplně“, které na kartonový podklad nalepíme. Následně koláč polepíme lepidlem a polepená místa zasypeme mletým cukrem. Přebytečný cukr sesypeme a máme hotovo.
Masopustní tričko aneb masky jinak
Pokud budeme pořádat karneval, můžeme výrobu karnevaloých masek tentokrát pojmout jinak. Každé dítě bude potřebovat světlé jednobarevné tričko. Tričko nazdobíme pomocí fixů, barev nebo voskovek na textil. Barvy naneseme a zafixujeme dle návodu na obalu.
Medvěd z ruličky od toaletního papíru
Jednou z masopustních tradic je průvod masek. Mezi tradiční postavy patří maska medvěda. S dětmi si tedy můžeme vytvořit jednoduchého medvídka z ruličky od toaletního papíru. Ruličku nabarvíme hnědou barvou nebo ji obalíme barveným papírem, z filcu vystřihneme uši a nalepíme je na ruličku. Čumák a oči nakreslíme fixem nebo použijeme nalepovací plastové oči.
Přejeme příjemné masopustní hraní a tvoření s dětmi.
Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí
V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.