V Ludíkově, malé obci v sousedství Moravského krasu, se tak trochu zastavil čas. Žijí tam obklopeni krásnou přírodou a víc než výdobytků moderní doby si cení sousedské soudržnosti, ohleduplnosti a úcty k člověku i k přírodě. Za prací a ruchem velkoměsta si rádi zajedou do nedalekých Boskovic, Blanska nebo Brna a ještě raději se vrací zpět ke svému klidnému životu uprostřed lesů. Přesto, nebo právě proto, by kouzlo života v Ludíkově chtěli ukázat více mladým rodinám. Mají štěstí, že mají za starostu Petra Šindelku. Srdcaře, který svým elánem dokazuje, že i v malé obci se dají dělat velké věci. Jednou z nich je i dětská skupina. Ta vznikne přístavbou k obecní budově. Projektu se ujala místní architektka a maminka v jedné osobě Markéta Grénarová. Petr Šindelka v rozhovoru vypráví, proč jejich dětská skupina dostala jméno Lamička a jak se intenzivně pracuje na tom, aby mohla 15 místním dětem otevřít své brány již v říjnu 2024.
Kde se vzal nápad vybudovat v obci s 352 obyvateli dětskou skupinu? Jak se řešila péče o malé děti doposud?
V uplynulých letech místní rodiče umisťovali děti do okolních školek. Před pár lety však u nás nastal populační boom a místa přestala stačit. Začali jsme tedy uvažovat o výstavbě nové školky, ale to bohužel nebylo možné z našeho rozpočtu realizovat. Hledali jsme tedy řešení formou dotace a po dlouhých peripetiích jsme dospěli k tomu, že jedinou možností je vybudovat dětskou skupinu. Místo, kde by mohla být, mi nedalo řadu nocí spát, až mě napadlo, že by pro ni bylo možné využít obecní budovu a přistavět k ní potřebné zařízení. Slovo dalo slovo, a už se staví. Myslím, že taková občanská vybavenost má být v každé vesnici. A věřím, že síla a energie, kterou jsme do tohoto projektu investovali, přinese vavříny.
Kdo vám s projektem pomáhá? Zapojují se lidé z obce?
Místní pomáhají hlavně slovem a úsměvem. Ale mohu s klidným srdcem říct, že obrovské poděkování patří platformě Vše pro dětské skupiny. Samozřejmě toho bylo hodně na nás, ale kdykoliv vznikl nějaký problém, pomohli nám to vyřešit a za to jim patří velké díky. Když začnete budovat projekt, který stojí kolem 8 milionů, a nemáte přislíbenou dotaci, je to trochu risk. Nicméně život se bere tak, jak je, a někdy se zariskovat musí. Dnes už vím, že to vyšlo a byl to správný krok.
Zvažovali jste, jakým způsobem bude fungovat financování dětské skupiny? Jak plánujete řešit náklady spojené s provozem dětské skupiny?
Financování provozu a to, aby rodiče neplatili příliš vysoké částky, je jeden z největších úkolů. Máme připraven model a čas ukáže.
Nyní se na stavbě intenzivně pracuje. Jaký máte časový plán výstavby a kdy očekáváte otevření dětské skupiny pro děti z Ludíkova a okolních obcí?
Intenzivně je slabé slovo. Všichni – stavební firma, vedení obce společně s paní architektkou Grénarovou – do toho dávají veškerou sílu. Časový plán je dokončení stavebních prací do konce července a kolaudace do poloviny září. Otevřít plánujeme od 1. října 2024.
Jak vznikl název dětské skupiny?
S nápadem, aby se dětská skupina jmenovala Lamička, přišla právě platforma Vše pro dětské skupiny. Původně to byl provizorní název, ale nám se tak líbil, že už zůstal. Vychází z historie obce, která vznikla z tří osad – Lamička, Modračka a Holíkov. Lamička k dětské skupině krásně sedí.
Jaké máte plány s dětskou skupinou? Hlavním důvodem, proč vznikla, bylo nalákat do obce mladé rodiny. Je to jen první krok, nebo budete dělat obec pro mladší lidi i nadále atraktivnější?
Péče o předškolní děti tady chyběla desetiletí a náš plán v tuto chvíli je, aby se vše podařilo a fungovalo ke spokojenosti všech. Chceme se stát atraktivnější pro mladou generaci, ale každý musí vědět, kam ho srdce táhne, kde a jak chce prožít život. Ani tisíc projektů a akcí vám nezaručí, že tady mladí budou bydlet. Záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme.
Platforma Vše pro dětské skupiny hrála klíčovou roli při přípravě projektové žádosti Ludíkova v rámci Národního plánu obnovy. Díky úspěšnému schválení se nyní může Ludíkov plně zaměřit na realizaci všech nezbytných kroků pro otevření nové dětské skupiny. S panem starostou jsme v úzkém kontaktu a spolupráci dále rozvíjíme. Jedním z kroků byla návštěva v naší dětské skupině Little Heroes v Praze 5, kde měl Petr Šindelka možnost na vlastní oči vidět, jak může moderní dětská skupina efektivně fungovat.
Pokud by i vaše obec potřebovala takovou vlastní dětskou skupinu nebo přemýšlíte, jak nejlépe využít místní prostory pro tento účel, neváhejte nás kontaktovat na info@vseprosdetskeskupiny.cz. Díky novým podmínkám Ministerstva práce a sociálních věcí nebylo získání podpory nikdy jednodušší. Využijte příležitost do konce tohoto roku a získejte dotaci až 25 milionů korun, která pokryje 100 % nákladů. Nechte nás, abychom vám pomohli proměnit vaše vize v realitu.