Korálky: Když máte dětskou skupinu jen pár kroků od kanceláře

Název: Jesle a školka Korálky

Kde se nachází: Praha Nové Butovice

Kdo ji vede: Jana Rumlová

Počet dětí: kapacita 36 dětí

Počet „tříd“: 2 třídy: 24 dětí a 12 dětí, sdílená šatna, kuchyň, sociální zařízení, všechny děti jsou ve věku 1-3 roky

Provozovatel: Spolek Family and Job, který spadá do platformy Vše pro dětské skupiny

V provozu: od září 2020


 

Mít školku pro své děti v budově, kde pracuji, je sen nejednoho rodiče. Těm, kteří pracují v administrativním centru Coral Office Park v pražských Nových Butovicích, se ten sen splnil. Od roku 2020 tam sídlí dětská skupina Korálky. Nabízí dvojjazyčné prostředí, spoustu aktivit pro děti a těší se tak velkému zájmu jak zaměstnanců Coral Office Park, tak obyvatel přilehlého sídliště. Co čeká firmu, která se rozhodne zřídit ve svých prostorách dětskou skupinu, a kdo jim s tím může pomoci? Zakladatelka platformy Vše pro dětské skupiny a předsedkyně spolku Family and Job Daniela Celerýnová shrnuje všechny kroky, které bylo potřeba po cestě vyřešit i hlavní doporučení.

Chcete dětskou skupinu ve firmě? Nadchněte pro ni celé okolí!

 

Kde se zrodil nápad založit dětskou skupinu v Nových Butovicích?

Dětská skupina Korálky vznikla v hlavách vedení firmy CompuGroup Medical, která si přála v blízkosti svých kanceláří vytvořit školku, kam by jejich zaměstnanci mohli umístit nejen své děti, ale také je vzdělávat v oblasti IT už od školky. Pro svůj nápad snadno nadchli i vedení administrativního centra Coral Office Parku (COP), což bylo pro úspěch stěžejní. Založení školky bylo však zcela mimo jejich odbornost, a tak začali hledat někoho, kdo jim s tím pomůže.

Tím odborníkem se nakonec stala platforma Vše pro dětské skupiny. Rozhodovalo se vedení mezi více dodavateli?

Hledání vhodného dodavatele začalo na Googlu. Tehdejší ředitel CompuGroup Medical zadal do vyhledávače heslo “Jak založit dětskou skupinu” a narazil na naši platformu. Zároveň se dozvěděl, že se blíží vyhlášení nové evropské výzvy určené právě na podnikové dětské skupiny. Rovnou tedy oslovil nás, sešli jsme se v naší podolské kanceláři, kde jsme mu zároveň ukázali, jak funguje dětská skupina v praxi. Po zkonzultování možností jsme se domluvili, že se staneme garantem budování dětské skupiny. Naším úkolem tedy bylo najít místo a z něho pak vytvořit prostor vhodný pro děti. Následoval průzkum mezi zaměstnanci, zda by byl o službu zájem, popřípadě o kolik míst, a hledání toho nejlepšího řešení právě pro ně. 

Co následovalo potom?

Ukázalo se, že samotné CompuGroup Medical kapacitu nezaplní. Naštěstí nás ale oslovil sám majitel COP a stejně nadšený byl i developer, protože zbudováním školky přispívá ke zlepšování kvality a nabídky služeb pro nájemníky a ještě k tomu našel smysluplné uplatnění pro nevyužité prostory v přízemí. 

Od nápadu k otevření dveří dětem

 

Jak probíhala přestavba prostor z kancelářských na prostor vhodný pro dětskou skupinu?

Měli jsme štěstí, že jednání s majiteli bylo úplně skvělé a vše i díky tomu probíhalo rychle. Nájemní smlouvu jsem podepisovala v listopadu 2019 a v srpnu 2020 jsme kolaudovali. Od začátku jsme úzce spolupracovali s naším architektem a jejich projekční kanceláří. Společně nachystali kompletní projektovou dokumentaci pro žádost o stavební povolení a následně zrekonstruovali 300m2 pro dvě dětské skupiny pro 24 a 12 dětí. Na nás byla komunikace s hygienou. Rekonstrukci provedl developer na svoje náklady, následovala kolaudace a vybavení. Dokončení prací  se zrovna sešlo s mým porodem, takže prostory jsem si byla přebírat s tříměsíčním miminkem v náručí. Začátky nebyly vůbec jednoduché. Do hry vstoupil covid a ze dne na den všichni zaměstnanci zůstali doma. Naštěstí se pronajímatel zachoval skvěle a odpustil nám několik nájmů. Díky tomu Korálky těžkou dobu přečkaly a dodnes fungují s plnou kapacitou.

Kdo dětskou skupinu provozuje? Proč jste se nakonec domluvili na této variantě?

V tomto případě jsme se rozhodli, že celou dětskou skupinu budeme přímo provozovat. Coral Central Park vnímá zřízení dětské skupiny jako investici do kvality nabízených prostor a zvyšování úrovně služeb. Stejně jako je nezbytnou součástí fitness centrum nebo restaurace, chtěli nabídnout nájemníkům i kvalitní místo, kam umístit děti zaměstnanců místních firem. Jelikož s touto službou neměli žádné zkušenosti, dávalo smysl, že jsme se provozu dětské skupiny ujali plně my.

Co pro vás při vzniku této dětské skupiny bylo nejkomplikovanější? 

Nejnáročnější bylo období kolem otevření dětské skupiny, které se sešlo s první vlnou pandemie Covid-19. Většina firem tedy přešla na home office a i po jejím skončení se způsob práce změnil. Někteří zaměstnanci se do kanceláří už nevrátili, a tak jsme dětskou skupinu otevřeli i těm, kteří bydlí v přilehlých sídlištích a její kapacitu rádi využijí. Další dlouhodobou nevýhodou Korálků je chybějící zahrada. Dětská skupina je velmi výhodně umístěna doslova pár metrů od stanice metra Nové Butovice, ale na nejbližší dětské hřiště je nutné přecházet čtyřproudovou silnici. Po dlouhém jednání s COP a ostatními nájemci budovy mohou nakonec děti využívat travnatou plochu v těsné blízkosti dětské skupiny. 

Dětská skupina do každé administrativní budovy

 

Hodí se korporátní prostředí administrativní budovy pro dětskou skupinu?

Díky rychlosti developera proběhla rekonstrukce opravdu svižně, proto vždy říkám, aby se toho firmy zbytečně nebály. Mít v prostorách business parků dětskou skupinu by už dnes mělo být automatickou službou v jejich nabídce. Je to přesně to, co pracující rodiče potřebují – mít možnost pracovat na částečný úvazek a mít zajištěnou péči o své dítě v blízkém okolí. V Americe je toto například už běžná praxe. Nebo v Belgii, kde jsem byla na výměnné stáži, měly maminky v rámci jesliček i kojící koutky, kam z práce odbíhaly.

Jak na otevření Korálků reagovali zaměstnanci? Je o dětskou skupinu zájem?

Povědomí o Korálkách se v okolí rychle rozšířilo. Stává se, že nám dokonce volají rodiče z různých koutů světa, aby si u nás rezervovali, až se budou stěhovat do Čech. Nedávno jsme měli takový telefon z Argentiny nebo Velké Británie. Většinou na nás dostanou doporučení od známých, což nás samozřejmě velmi těší. Občas nás oslovují i HR manažeři okolních firem. Nedávno se na nás například obrátila IT firma, že jeden jejich tatínek je na rodičovské dovolené a rád by se vrátil do práce, tak poptávali místo pro jeho dítě. Samozřejmě i sami rodiče. Ti si často chtějí rezervovat místo i půl roku dopředu.

Jak se dětská skupina promítá do života administrativní budovy?

Umístění v administrativní budově nám v řadě věcí usnadňuje život. Máme od nich zajištěný servis ze strany bezpečnosti, opravy a závady jsou vyřešeny do hodiny. Myslí na nás i okolní firmy. Společnost Beko nám například věnovala nové elektrospotřebiče a nábytek, před Vánoci se jejich zaměstnanci převlékli do kostýmů čerta, anděla a Mikuláše a udělali dětem besídku. Výsledkem byla obrovská radost dětí a ta je, jak všichni víme, nakažlivá.

Korálky si rychle získaly místo v srdci místních. Co na ní rodiče, a hlavně děti nejvíce oceňují?

Zakládáme si na dvojjazyčném a rodinném prostředí. Jedna chůva se stará maximálně o šest dětí, což nám umožňuje přijmout i děti, které potřebují pozvolnou adaptaci a individuální přístup. Většinou se jedná o první odloučení těchto dětí od maminky, které nelehce prožívají nejen děti samotné, ale také rodiče. Díky Korálkům tak mohou být maminky a tatínkové v klidu, že je o jejich děti dobře postaráno. Pro děti chystáme také pestrý a hlavně kvalitní program. Mezi nejoblíbenější patří například takzvané smyslohraní neboli messy play.  

Kam se Korálky zakutálí dál?

 

Co byste doporučila těm, kteří o zřízení podobné dětské skupiny uvažují?

Jestliže zvažujete zavedení dětské skupiny ve vaší firmě, neváhejte oslovit i sousední podniky s otázkou, zda by se k vaší iniciativě chtěly přidat. Zřízení dětské skupiny není jen neziskovou aktivitou, ale také službou pro veřejnost, což by mohlo představovat atraktivní benefit pro zaměstnance jak ve vaší, tak i v okolních společnostech. S ohledem na to, že ne všechny firmy mají možnost vybudovat vlastní dětskou skupinu, jsme zde, abychom vám poskytli potřebnou podporu a odborné vedení. My vám ve všem rádi pomůžeme a celým procesem vás provedeme. Vy se pak můžete na provozu přímo podílet.

Jaké máte další plány s Korálky? Co byste jim popřála do budoucna?

Korálkům bych přála do budoucna, aby byly nadále pomocnou rukou všech rodičů, kteří se vrací do práce a bezpečným a klidným přístavem pro děti, které poprvé z náruče maminky odchází. Materiální prosba směřuje na vlastní zahradu, na kterou aktuálně hledáme finanční prostředky a pozemek.