Zimní období s sebou přináší zajímavé náměty na aktivity s dětmi. Můžete se zabývat lidovými zvyky, počasím, děním v přírodě či zimními sporty. Začátek kalendářního roku zase vybízí k otevření tématu „orientace v čase„. Připravili jsme pro vás několik tipů na výtvarné aktivity s novoroční a zimní tématikou.
V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.
Zimní sportovci
Před výtvarnou aktivitou si s dětmi můžete povídat o zimních sportech, ukázat si obrázky sportovců a i pohybově napodobovat různé sporty. Následovat bude tvořivá činnost:
Na papír položíme vystřiženou siluetu sportovce. Děti pomocí houbičky nebo štětce vybarví okolí šablony. Poté siluetu (šablonu) odstraní a vznikne jim krásný zimní obrázek sportovce.
Letopočet
Vytiskneme velké číslice označující aktuální letopočet. Úkolem dětí je číslice vyzdobit. Můžete použít různé výtvarné techniky a pomůcky. Doporučujeme, čím menší děti, tím větší papír a číslice.
Barvy zimy
S dětmi si povídáme o tom, jaké barvy můžeme v zimní přírodě pozorovat nebo jaké barvy v nich zimní měsíce evokují. Následně vybrané barvy mícháme a tvoříme nové odstíny. Aktivita nemá žádný konkrétní cíl ve smyslu „něco vytvořit“, ale jde především o proces míchání barev a jejich zkoumání.
Např. modrá barva -> postupným přidáváním bílé barvy vznikne světlejší a světlejší modrá barva.
Mráz na okně
Při této aktivitě si vytvoříme zimní okénko s mrazivými vzory. Využijeme techniku krakelování. Tato technika spočívá v tom, že na pomačkaný papír pomocí suchého štětce nanášíme barvy (temperové / akrylové). Papír rozložíme a necháme barvy zaschnout. Vytvoří se zajímavé vzory.
Následně si z dřívek vytvoříme tvar okénka a pomůžeme ho dětem nalepit na nabarvený papír. Přebytky papíru odstřihneme.
Přejeme vám příjemnou zábavu při společném tvoření s dětmi.
Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí