Jak vybudovat dětskou skupinu v obci

Aktuální výzva Ministerstva práce a sociálních věcí z Národního plánu obnovy nabízí peníze obcím na vybudování dětské skupiny pro své občany a doplnění tak kapacity chybějících míst v mateřských školách. Obce mohou získat až 25 milionů na zakoupení a výstavbu nemovitostí, popř. jejich rekonstrukci.

Dětské skupiny v obci mohou hrát klíčovou roli v komunitním a společenském životě.

V odpoledních hodinách mohou být prostory využívány všemi občany: aktivity pro seniory, kulturní akce, kroužky pro školáky, apod.

Navíc po 5 letech udržitelnosti programu může obec využívat pro tyto účely budovu celou, nemusí se tak bát, že by zůstala nevyužívána.

Jak tedy začít?

Vznik dětských skupin v obcích může iniciovat třeba maminka na mateřské dovolené, ale i přímo obec samotná.

Mnohé obce se totiž potýkají s nedostatkem nebo absencí míst pro menší děti. Dobrou praxí ale může být i společná dětská skupina více menších obcí.

V první řadě je důležité zvážit možnosti prostor.

Pokud máte například prostory, které byste chtěli rozšířit či zrekonstruovat, doporučujeme začít konzultací s projektantem. Rádi vás propojíme s architektonickým studiem, které zná dopodrobna problematiku dětských skupin vč. provádějících právních předpisů, jakými jsou hasiči a hygiena.

Dalším krokem je beseda pro občany, řekněte jim o svém záměru a zapojte místní komunitu do akce.

Věřte, že najdete spoustu aktivních maminek a tatínků, kteří přiloží ruku k dílu. Stejně tak určitě najdete i budoucí chůvy, které budou spjaté s lokalitou a budou pro ni doslova dýchat.

Příklady táhnou…

V mnoha obcích již dětské skupiny fungují, potvrzuje to například Dětská skupina Zlatíčka ve Zlaté Olešnici. Paní starostka malé obce u Trutnova se tak rozhodla řešit absenci mateřské školy v obci. Eva Kmiecová vybudovala DS v roce 2019 pro 12 dětí.

Dalším příkladem dobré praxe je mladý starosta obce Česká Kamenice, který se s naší podporou uchází o dotaci z Národního plánu obnovy hned pro 3 DS po 12 dětech. Jan Papajanovský říká, že je to nástroj, jak udržet mladé rodiny ve městě a zabránit tak jejich odstěhování do většího města.

O své občany se postaral i starosta obce Ludíkov Petr Šindelka. V obci vznikne dětská skupinka pro 12 dětí, inciativa vznikla od mladé maminky v obci, která jako architektka projekt přestavby víceúčelového obecního domu připravila. Obec tímto vyřeší chybějící mateřskou školu, protože okolní obce jim již jejich děti nechtějí přijímat. Navíc v obci vznikla nová výstavba rodinných domů, mladé rodiny tak mají motivaci nestěhovat se do větších okolních měst jako je Brno nebo Boskovice.

Tyto příklady ukazují, jak místní iniciativa, spolupráce a podpora obce mohou vést k úspěšnému vytvoření a provozování dětských skupin.

Jak můžeme pomoci vaší obci?

Platforma Vše pro dětské skupiny má 8 leté zkušenosti s provozováním vlastních dětských skupin a 10 leté zkušenosti s dotačním poradenstvím.

Díky úzké spolupráci s Asociací dětských skupin se vyznáme též ve veškeré legislativě. Toto unikátní spojení vám zaručí vybudování dětské skupiny v obci od A do Z. Postaráme se o dotaci na vybudování, pomůžeme vám nastavit funkční provoz, proškolíme personál a zajistíme veškerou dokumentaci k provozu.

Dotace z Národního plánu obnovy lze podávat do 28. 6. 2024, ale je možné, že se výzva bude prodlužovat. Jak zástupci MPSV sami říkají, peněz je dostatek, stačí jen požádat.

Zvažujete vybudování dětské skupiny ve vaší obci? Napište na alzbeta@vseprodetskeskupiny.cz nebo vyplňte níže uvedený formulář a my se vám obratem ozveme zpět s nabídkou.

Nechte nám na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme s naší nabídkou.

    Vaše údaje použijeme pouze pro zaslání odpovědi.