Hudební nástroje mají mezi dětmi své oblíbené místo. Jsou přirozenou součástí dětského světa a přináší dětem nejen radost, ale i zábavu, poučení, rozvoj smyslů a motoriky. Děti mohou na nástroje nejen hrát, ale samotnou hru doprovázet zpěvem či tancem. Hudební nástroje jsou dobrým pomocníkem k výuce i zábavě v každé školičce.
Připravujeme nejen webináře zaměřené na rozvoj hudebních kompetencí,
ale i další praktická témata využitelná ve školce a dětské skupině.
Jaké hudební nástroje využít?
Mezi oblíbené a často využívané hudební nástroje a zvukové hračky dětí i pedagogů patří: bubínky, dřívka, xylofony, triangly, tamburíny, kastaněty nebo flétničky. A některé z těchto nástrojů si můžete dokonce s dětmi vyrobit. Nejde o nic složitého a radost dětí bude o to větší.
Domácí rumbakoule
Domácí rumbakoule jsou velmi oblíbené. Na výrobu můžete použít např. rýži, hrách, čočku, fazole nebo písek. Obsah můžete nasypat do kelímku s víčkem či Kinder vajíčka nebo podobných plastových obalů. To je pak potřeba omotat a slepit, aby se ven nic nedostalo, např. převázat izolepou. Tím se hudební nástroj zpevní a hra může začít. Děti se s rumbakoulema opravdu vyřádí, už jen díky hluku, který rumbakoule přináší.
TIP: Můžete také každé vajíčko naplnit něčím jiným a poslouchat změny zvuku. Děti pak mohou hádat, co je uvnitř nebo hledat dva stejné zvuky (zvukové pexeso).
Bubínek
Bubínky jsou nedílnou součástí každé školky. Na výrobu bubínků, resp. na hru na bubínek stačí mít k dispozici květináče či plechovky, kelímky nebo staré hrnce.
Panova flétna
Panovu flétnu lze vyrobit pomocí brček, u kterých stačí zastřihnout konce, postupně vždy o 1 centimetr. Připravte si takto cca 7 brček, které si poté naskládejte vedle sebe a slepte je k sobě izolepou. Foukáním do nich vznikou zajímavé zvuky a díky tomu, že každé brčko je jinak dlouhé, budou zvuky různé.
Hudební chvilka
- Pokud máte hudební nástroje připravené, sedněte si s dětmi do kruhu a postupně zkoušejte, co každý nástroj umí.
- Paní učitelka hraje libovolný, ale jednoduchý rytmus, který děti opakují. Můžete zkoušet různé variace: pomalu, rychle, potichu nebo nahlas.
- Obměnit můžete aktivitu tím, že paní učitelka ukazuje vždy na určitého hráče, který má hrát.
- Pusťte si oblíbenou písničku a přidejte se s hudebními nástroji k ní.
- Děti, které jsou živější a nedokáží v klidu sedět, motivujte k tleskání, dupání, tanci nebo pochodu do rytmu.
Ať si nástroje pořídíte v obchodě nebo s dětmi sami vyrobíte, určitě si tak připravíte veselé společné chvilky.