DSBS novinky 2022-07: časté chyby provozovatelů a práce s nadanými dětmi

← Zpět na Novinky

Dobrý den,

v rámci balíčku Dětská skupina bez starostí Vám zasíláme nový materiál, který jsme zveřejnili, a tipy a upozornění na možné chyby provozovatelů DS.

  • V oblasti standardů kvality pokračujeme v tématu nadaných dětí. Materiál „Desatero práce s nadanými dětmi“ najdete zde.
  • Upozorňujeme na ustanovení § 34b odst. 2 zákoníku práce, dle kterého „zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.“ Citované ustanovení zákoníku práce znamená, že jeden zaměstnanec nemůže mít uzavřeno několik souběžných pracovněprávních vztahů s totožným druhem práce u jednoho zaměstnavatele. Toto pravidlo se uplatňuje také v případě několika souběžně uzavřených dohod o provedení práce / dohod o pracovní činnosti, nebo při kombinaci pracovní smlouvy a dohody o provedení práce. Pomocí této kombinace se provozovatelé někdy snaží ušetřit na sociálním a zdravotním pojištění, ale pozor – v případě pečujících osob se vždy v případě, kdy se starají o děti a jsou vykazovány (ať už s čipováním, nebo v rámci státního financování bez čipování) jako pečující osoby, jedná o druhově stejně vymezenou práci. S pečující osobu zaměstnanou na HPP lze uzavřít DPP například na úklid nebo na zahradnické práce, tyto činnosti ale musí být vykonávány mimo čas strávený péčí o děti.
  • Upozorňujeme na to, že i po novelizaci zákona o DS nemohou dětské skupiny poskytovat povinný rok předškolního vzdělávání – pokud dětská skupina pečuje o předškoláky, musí být tito zapsáni ve spádové mateřské škole. V dětské skupině se na předškoláky neváže ani výjimka ohledně povinného očkování.

S pozdravem, tým Vše pro jesle a školky

S pozdravem,

Štěpánka Mašlárová