Advent nám už klepe na dveře a naše děti se začínají těšit na Vánoce. Tohle čekání s dětmi si můžeme zpříjemnit výrobou vánočních dekorací a těšit se ze vzájemně prožitých společných chvil.
Vzděláváme pedagogy a pečující osoby.
Podívejte se na akce, které pořádáme.
Vyrobte si s dětmi adventní věnec
Začněte se připravovat s dětmi na Vánoce a vyrobte si adventní věnec. U nás je rozšířený především ten z chvojí, ale výroba takového věnce je pro malé děti velmi náročná. Věnec tedy vyrobíme my a na dětech necháme zdobení.
Další alternativou je věnec z perníkového těsta nebo ze samotvrdnoucí hmoty. Samotvrdnoucí těsto můžeme koupit v obchodě nebo si nejedlé těsto doma vytvoříme sami. Z těsta vykrojíme kruh, klidně podle talíře nebo misky. Děti necháme vykrajovat formičkami drobné tvary, kterými věneček pak dotvoříme. Nejedlé těsto můžeme po upečení nabarvit třeba temperou. Na věnec rozmístíme svíčky a každou neděli s dětmi jednu zapálíme. Vytvořit si také můžete vánoční dekoraci ze slaného těsta.
Ozdobte okna netradičně
Vyzdobit okna zakoupenou dekorací můžete kdykoliv. Ale představte si, jakou radost uděláte dětem, když jim dovolíte na téhle velké ploše tvořit – malovat sněhuláky, domečky, stromečky, dárečky, vločky, prostě cokoliv zvládnou.
Na malování je výborná obyčejná zubní pasta, voda a štěteček. Tahle dekorace se pak krásně umyje. Jak na zdobení zubní pastou? Nebo zkuste další inspirace.
Svatá Barbora
V prosinci nás čeká svátek svaté Barbory. Vyjděte si s dětmi ven do přírody a natrhejte pučící větvičky. Doma vás jistě brzy potěší nádhernými květy. Krásně vypadají třešně, ale i kaštany.
Svatý Mikuláš, čert a anděl
Mikuláš, čert a anděl také zpříjemní a zkrátí dětem čekání na Vánoce. Připravte dětem sladké překvapení a vyprávějte jim, kdo byl Mikuláš a proč k nám chodí. Rozhodně děti nestrašte čertem. Můžete si jejich postavy namalovat, vyrobit nebo si je vybarvit jako omalovánky.
Adventní kalendář
Adventní kalendář mají děti asi nejraději z celého předvánočního času. To těšení se, co je v kalendáři čeká za překvapení, a navíc díky němu děti názorně vidí, kolik dnů zbývá do Vánoc. Velmi rozšířené jsou klasické čokoládové kalendáře, ale lze zakoupit i s drobnými dárečky. Nebo můžete dětem kalendář vyrobit sami.
1. Kalendář nemusí být složitý. Může to být pouze 24 malých pytlíčku zavázaných na dlouhé šňůrce a do nich můžeme vložit nejen malé sladkosti nebo drobné hračky, ale i třeba svitek papíru s omalovánkou, vánoční pohádku, hádanky, rébusy nebo každý den jeden dílek puzzle. Může obsahovat i jen název pohádky, kterou večer budete vyprávět. Čas strávený s maminkou bude sladší než čokoláda a děti to jistě ocení.
2. Kalendář může být i z perníku. Vykrojte 24 drobných tvarů, které dáte do sáčků nebo krabiček. Nebo vykrojte a upečte jeden větší tvar a ty malé nalepte cukrovou polevou. Dítě si každý den jeden uloupne jako Jeníček a Mařenka z perníkové chaloupky.
Na internetu najdete celou řadu možných variant a tipů na tvoření adventních kalendářů. Nebo si kupte dřevěný, který si sami dotvoříte.
Pečení cukroví a zpívání koled
Zapojte děti do pečení cukroví. Děti vám jistě rády pomohou. Vykrajování a zdobení perníčků je bude bavit, a když necháte tvorbu na jejich představivosti, uvidíte, jak jsou děti nápadité. Pusťte si k pečení vánoční koledy nebo si vyprávějte vánoční příběhy (třeba i vymyšlené).
Dopis Ježíškovi
Ježíšek už jistě čeká na dopis od dětí. Nechte je napsat nebo nakreslit dopis Ježíškovi a odešlete nebeskou poštou. Děti, co neumí psát, mohou namalovat, co si přejí, nebo nalepit vystřižené obrázky z katalogu hraček či letáku. Na internetu najdete šablony dopisů, ale děti si spíše rády samy ozdobí či dokreslí svůj dopis pro Ježíška.
Těšte se s dětmi a užívejte si předvánoční čas. Na tyhle krásné chvilky budete všichni rádi vzpomínat.
Zpracovala: Petra Kuthanová
V rámci placené sekce Jesle bez starostí najdete články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.