Dlouhé a teplé letní dny lákají k hraní venku. Připravili jsme pro vás tedy náměty na venkovní hry pro děti předškolního věku. V článku najdete tři typy aktivit: hry s vodou a ledem, křídové hry a aktivtiy s bublifukem.

Vzděláváme pedagogy a pečující osoby,
pořádáme vzdělávací akce a webináře.

Hry s vodou a ledem

Barevné ledové kostky

Vodu obarvíme potravinářským barvivem a přelijeme ji do formiček (sáčků) na led. Necháme přes noc zamrazit. Obarvené kostky ledu můžeme využít k třídění podle barev, ke kreslení na papír nebo volné hře.

Střílení vodou na terč

Z kartonu vyrobíme jednoduchý terč. Do PET lahví nalijeme vodu a do vršků provrtáme otvory. Děti pomocí proudu vody z PET lahve trefují terč.

Druhou variantou je, že děti “střílí” na zavěšené bílé plátno vodou, kterou jsme obarvili pomocí potravinářského barviva. Místo PET lahve můžeme použít rozprašovač.

Hmatová vodní hra

Do kbelíků s vodou vložíme různé předměty. Děti je poslepu vytahují z vody a hádají, o jaký předmět se jedná.

Křídové hry

Obraz z papírové pásky

Na chodníku pomocí papírové lepící pásky vytvoříme obrysy “abstraktního obrazu”.  Děti křídami vybarvují jednotlivá políčka. Když jsou všechny části obrazu vybarvené, pásku odlepíme.

Rozmývání kříd

Kousek chodníku pokreslíme silnější vrstvou křídy. Můžeme navrstvit i více barev na sebe. Následně pomocí rozprašovače nebo konvičky s vodou křídy rozmýváme a pozorujeme, jak se barvy vzájemně míchají a jaké tvoří obrazce.

Obkresli mě

Děti si vzájemně obkreslují jednotlivé části těla. Můžeme začít dlaní či chodidlem. Následně se mohou děti položit na zem a obkreslovat celou postavu v různých polohách.

Hry s bublifukem

Chytni bublinu

Děti rozdělíme na dvojice. Jeden z dvojice fouká bubliny a druhý se snaží všechny bubliny “pochytat” a prasknout než dopadnou na zem. Po chvíli se role ve dvojicích otočí.

Foukaná

Na chodníku křídou nakreslíme “okénka” různé velikosti. Úkolem dětí je foukat bubliny tak, aby spadly přímo do vyznačeného prostoru. Můžeme vytvořit okénka různých velikostí a dát jim různé bodové ohodnocení. Čím menší okénko, tím vyšší počet bodů dostane.

Malování bublinami

Směs do bublifuku rozdělíme na menší množství. Každou část obarvíme jiným potravinářským barvivem. Barevné bubliny foukáme na papír. Když bublina na papíře praskne, vytvoří kruhový obrazec. Můžeme použít velký formát papíru a děti budou tvořit společně jeden velký obraz z bublin.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

Jsme tu pro zavedené provozovatele, kteří chtějí mít vše pod kontrolou, ale i pro začátečníky, kteří potřebují pomocnou ruku.

Veškeré informace najdete v sekci: Katalog služeb