8. 6. je Mezinárodní den oceánů – vyzkoušejte tyto aktivity pro děti

8. června slavíme Mezinárodní den oceánů. Tento den vyhlásila OSN v roce 1992. Cílem je připomenout si význam moří a oceánů pro životní prostředí a také se zamyslet nad problematikou jejich znečišťování. Poselství tohoto dne můžete představit i dětem. Připravili jsme pro vás náměty na tematické hry a aktivity, které využijete pro děti ve věku 1-5 let.

Rozcvička: Jaký je oceán

 1. Studený
  Předvádíme, že je nám zima.
 2. Plný života
  Předvádíme různé živočichy, jak plavou (ryby, želvy, chobotnice…).
  Můžeme také předvádět pohyby vodních rostlin.
 3. Neklidný
  Předvádíme vlny různé velikosti a intenzity.

Výtvarná aktivita: Oceán na papíře

Děti společně vytvoří jeden velký obraz oceánu.

Pomůcky:

 • papír velkého formátu
 • tekuté lepidlo Herkules
 • jemný písek nebo kuchyňskou sůl
 • vodové nebo temperové barvy
 • obrázky mořských živočichů

Postup:

 1. Celý papír nabarvíme temperovými nebo vodovými barvami. Použijeme bílou barvu a odstíny modré. Natírat můžeme štětci či válečky.
 2. Po zaschnutí barev vytvoříme dno oceánu. Spodní okraj papíru potřeme tekutým lepidlem. Zasypeme ho vrstvou písku nebo kuchyňské soli, necháme zaschnout a následně přebytečný písek (sůl) odsypeme.
 3. Z dětských časopisů vystřihneme obrázky mořských živočichů a nalepíme je do oceánu. Můžeme přidat další detaily: potápěče, vrak lodi aj.

Pohybová hra: Na žraloky

Hraje se na způsob klasické honěné. Jeden nebo dva hráči představují žraloky, kteří chytají (“loví”) ostatní děti (ryby).

Dramatizace: Stínové divadlo

Z kartonu vystřihneme siluety mořských živočichů a nalepíme je na špejle. Takto vytvořené loutky promítáme pomocí baterky na zeď v zatemněné místnosti. 

Hra na rozvoj smyslů: Vyčisti oceán

Tato aktivita odkazuje na problematiku znečištění oceánů mikro plasty. Do většího boxu vložíme kousky plastů (například z nastříhané PET-lahve či zažehlovací korálky). Přidáme figurky mořských živočichů. Vše zalijeme vodou, ve které jsme přes noc nechali nabobtnat chia semínka. Úkolem dětí je vylovit z “oceánu” kousky plastů. Můžeme k tomu použít cedníky, lžíce a jiné pomůcky.

       

Dětská literatura k tématu

 • Průzkumník oceánu: Tajemství hlubin
 • Velká kniha mořské havěti
 • Moje první knížka o mořích a oceánech

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

Jsme tu pro zavedené provozovatele, kteří chtějí mít vše pod kontrolou, ale i pro začátečníky, kteří potřebují pomocnou ruku. Veškeré informace najdete v sekci: Katalog služeb