6 dětských knih pro lepší adaptaci ve školce

Téměř měsíc školky už je za námi a vy máte pocit, že se vaše dítko dobře neadaptovalo? Přináším vám tipy na knihy, ve kterých hlavní hrdina jde také poprvé do školky a zažívá zajímavý školní rok. Věřím, že děti v knihách najdou inspiraci a budou se do školky těšit.

1. Co mě čeká ve školce? O tom, že ve školce je to bezva!

Začnu hned mojí nejoblíbenější knihou, a to je kniha od pana Šandery – Co mě čeká ve školce? Kniha popisuje celý školkový rok a všechny důležité události, které se během roku dějí – od hledání značky v šatně a na židličce, oslavu svátku, návštěvu Mikuláše, oslavu Vánoc ve školce, až po čas loučení se školkou a následný přechod do školy. Hlavní postavou knihy je Kačenka, která šla do školky poprvé, poznává tam nové kamarádky a paní učitelky, a společně všichni zažívají spoustu dobrodružství. Kniha je navíc doplněná krásnými ilustracemi.

2. Flandil ve školce

Flandil ve školce je skvělou knihou pro práci s emocemi. Hlavní postavou je šneček Flandil, který spolu s kamarády řeší různé situace, které zažívají děti ve školce. V knize je popsán strach z prvního dne ve školce, řešení konfliktů mezi dětmi, narození mladšího sourozence, setkání s dětmi s odlišným mateřským jazykem či pomočování. Hrdinové knihy tak dětem ukáží, že všechny tyto situace je možné řešit, a že na ně nikdy nejsou samy. Také mohu doporučit knihu „Flandil u doktora“.

3. Minipedie: Ať žije školka!

Tato knížečka je určena dětem od 2 let, takže je ideální i pro děti, které právě nastoupily do dětské skupiny. Na rozdíl od předešlých dvou zmíněných, je tato kniha více interaktivní a určena přímo do „rukou dítěte“. Malý čtenář odkryje dveře, za kterými uvidí paní učitelku, v ložničce může děti v postýlkách odkrýt a přikrýt peřinkou, nebo se podívat na výhled z okna. Nejinteraktivnější částí je otáčivé kolečko, schované mezi listy na hřišti, které odkrývá, co všechno mohou děti na školní zahradě dělat. Kniha má jednodušší obrázky, jelikož je určena spíše mladším dětem, ale jinak je  hravá a zábavná.

4. Rok ve školce

rok ve školce

Tato kniha, na rozdíl od té předchozí, se nezabývá pouze denními činnostmi, ale provází čtenáře činnostmi po celý rok. Je rozdělena dle měsíců ve školním roce, tedy od září do června. Hned na začátku autor seznamuje děti s postavami z knihy pomocí obrázku a krátké charakteristiky. Mezi děti například patří i chlapeček se zdravotním znevýhodněním, který je na vozíčku.
Ilustrace jsou opravdu povedené a na jednotlivých dvoustranách je toho hodně k vidění. Na první pohled může množství ilustrací dítěti připadat trošku těžší na orientaci, ale postupně si na ni zvykne. Oblíbenou částí je hledání cesty do školky mezi silnicemi. Dalšími díly jsou: „Rok na venkově“ nebo „Rok v lese“.

5. Poprvé do školky

Knihou Poprvé do školky provází tříletý Davídek s kamarádkou Gábinkou, a to celkem v osmi kapitolách. Autorka popisuje stěžejní situace školního roku – první den ve školce, poznávání kamarádů, adaptaci na nové prostředí, nebo třeba školní akce. Kniha neobsahuje velké množství ilustrací, za to je obohace o pracovní sešit, který navazuje na děj knihy. Pracovní sešit je zaměřen na rozvoj pozornosti, grafomotoriky a logického myšlení.
Oceňuji závěrečnou část knihy, kde nalezneme „desatero pro rodiče“, tedy rady pro snažší nástup do školky.
Další autorčinou knihou je kniha „Už chodím do školky“, ve které jsou popsány nejčastější školkové problémy a návrh jejich řešení. Ke knize je možné dokoupit i Pohádkové omalovánky.

6. Liška Šiška ve školce

Adélka, která ráda chodí do školky, si často s sebou bere svou oblíbenou plyšovou hračku – lišku Šišku. Jednoho dne ji ale ve školce zapomene a autorka popisuje, co se děje ve školce, když děti odejdou domů. Adélka se bojí, že ji Šiška bude hledat, ale ta ve školce zažije velkolepou oslavu ledního medvídka.
Celá kniha je opravdu velmi barevná a ilustrace paní Buchalové jsou hravé a děti určitě zaujmou.
Příběh je hezky napsaný a ukazuje dětem, že nemusí plakat, pokud si svou hračku zapomenou ve školce.

 

Článek pro vás napsala: Kristýna Kapounková

TIP: Chcete si založit školku nebo hledáte pomoc s provozem vašeho zařízení?
Vyberte si některou z našich služeb a věnujte se jen tomu, co vás opravdu baví.

Mohlo by vás zajímat: Jesle bez starostíKatalog služeb