4 tipy na vánoční tvoření s dětmi

Adventní a vánoční období je skvělou příležitostí vyzkoušet si s dětmi zajímavé druhy tvoření – pečení, krájení, zdobení nebo třeba lepení. Můžete zvolit nové i tradiční techniky a materiály, připravit tak pro děti tvořivý program a vyrobit dárečky pro rodiče. Máme pro vás několik konkrétních tipů na tvoření s dětmi, které zvládnete i ve vaší školce či dětské skupině.

Další inspiraci můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.

1. Lampička z pomerančové kůry

Pomeranč je vhodnou vánoční dekorací a určitě je vhodné jej využít i při tvoření. Pomeranč rozkrojíme na poloviny a opatrně vyjmeme dužinu. Okraje kůry ozdobně nastříháme nebo jinak nazdobíme. Dovnitř „svícinku“ vložíme svíčku.

2. Ozdoby ze slaného těsta

Vděčnou hmotou k tvoření, kterou si můžete vyrobit z běžně dostupných surovin je SLANÉ TĚSTO. A protože k Vánocům pečení patří, můžete si s dětmi vytvořit pečené ozdoby.

Recept na slané těsto:

  • 1 hrnek hladké mouky (funguje i polohrubá)
  • 1/3 hrnku kuchyňské soli
  • 1/3 hrnku vody

Všechny suroviny smícháme, těsto vyválíme a tvoříme z něho ozdoby pomocí vykrajovátek. Do tvarů uděláme špejlí dírku na pověšení.

Pečeme v troubě na 180 stupňů přibližně 30 minut.

Po vychladnutí ozdoby můžeme nabarvit.

3. Lodičky z ořechových skořápek

Ve vodní lázni rozpustíme včelí vosk. Do skořápek od ořechů vložíme knotky a opatrně do nich nalijeme rozpuštěný vosk. Necháme ztuhnout. Děti si je mohou odnést domů v celofánovém sáčku jako dárek pro (pra)rodiče nebo si je pustit na vodě na Štědrý večer.

4. Hvězdičky z podpalových dřívek

Podpalová dřívka poskládáme do hvězdičky a jejich konce slepíme tavnou pistolí. Do jednoho rohu vyvrtáme otvor na pověšení. Děti hvězdičky zdobí barvami a různými materiály. Hotové ozdoby můžeme zavěsit jako dekoraci do oken.

Přejeme příjemné tvoření.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.