Informujte rodiče: Zrušení slevy na dani za školkovné v roce 2024

Uplatňují rodiče dětí z vašeho předškolního zařízení v daňovém přiznání úlevu na dani za školkovné? Informujte je. Školkovné je zahrnuto do tzv. konsolidačního balíčku vlády, kde se bude projednávat jeho zrušení.

Co to znamená?

Poslední slevu na školkovné bude možné uplatnit v daňovém přiznání nebo u zaměstnavatele v ročním zúčtování daně za rok 2023, tzn. na jaře příštího roku.

Co je školkovné?

Školkovné je termín používaný pro popis poplatků, které rodiče platí za umístění svých dětí do mateřské školy nebo jiného předškolního zařízení. Účel školkovného je pokrýt náklady spojené s provozem školy, platy učitelů, výukovými materiály, stravováním nebo jinými službami poskytovanými dětem.

S tím je spjata sleva na dani pro rodiče, kteří umístí své děti do předškolního zařízení a zaplatí právě toto školkovné. Tato sleva může pro tento rok činit až 17 300 Kč za každé dítě umístěné do předškolního zařízení. Uplatnit si jej však může jen jeden z rodičů, který s dítětem žije.Je důležité si uvědomit, že školkovné se nevztahuje na běžné hlídání chůvou pro děti nebo v dětských koutcích. Jedná se pouze o daňovou úlevu pro náklady spojené s účastí dítěte v oficiálním předškolním zařízení, tzn. dětské skupiny, státní či soukromé školky nebo podobného zařízení v ČR nebo v zahraničí. Náklady na jídlo nebo kroužky se do školkovného nepočítají.

Dosahují na školkovné všichni?

Bohužel školkovné není určeno pro nízkopříjmové zaměstnance, ale spíše pro střední a vysokopříjmové skupiny obyvatelstva. Jelikož je nutné mít vyšší základ daně, aby bylo ho od čeho odečíst. Informujte rodiče dětí z vaší dětské skupiny nebo mateřské školy, že pokud mají na školkovné nárok, ať vás kontaktují na začátku roku pro potvrzení a uplatní si naposled i tuto slevu na dani.

Zaujal vás článek?

V rámci posledních Novinek, které posíláme našim předplatitelům každý týden přímo do jejich schránek, informujeme také o omezení slevy na manželku/manžela, jak je to s čerpáním loňské dovolené nebo co s evidenčním listem důchodového pojištění.

Kupte si předplatné balíčku Dětská skupina bez starostí a získejte pravidelné novinky, důležité články, vzory dokumentů a checklisty na jednom místě. Zakoupením balíčku Dětská skupina bez starostí získáte praktického online pomocníka pro provoz vašeho předškolního zařízení.