V obci Kolová vzniká dětská skupina pro 40 dětí

V Karlovarském kraji, který má v celé republice nejmenší počet dětských skupin, se obec Kolová rozhodla jít vstříc potřebám místních rodin. V rozhovoru s místostarostkou Kateřinou Paškovou, která je sama matkou čtyř dětí a velmi dobře zná strasti rozvážení dětí do různých míst, se dozvíte více o novém projektu dětské skupiny, který by mohl sloužit jako inspirace pro podobné iniciativy v celém kraji. Přečtěte si o plánech na vytvoření přístupného a moderního vzdělávacího prostředí pro nejmenší obyvatele Kolové.

Karlovarský kraj je krajem s nejmenším počtem dětských skupin. Co vás vedlo k tomu podpořit projekt dětské skupiny u vás v obci? A rovnou pro 40 dětí, to je poměrně ambiciózní plán. Máte za sebou nějakou osobní zkušenost nebo příběh, který vás k tomuto kroku inspiroval?

Kateřina Pešková s rodinou

V obci Kolová není žádné předškolní zařízení. Původní mateřská školka byla v 90. letech zrušena, její budova přestavěna na rodinný dům. Rodiče musí hledat místo pro své děti v Karlových Varech, ovšem děti z Kolové jsou přijímány vždy až v druhém pořadí. Sama mám čtyři děti a jeden rok jsem měla dva syny v různých školkách v Karlových Varech a nejstaršího syna ve škole na Kolové. S nejmenší dcerkou jsem pak trávila ráno přes hodinu v autě, abych všechny děti stihla rozvézt.

Přemýšleli jste od začátku o formátu dětské skupiny?

Původní plán byl vybudovat mateřskou školku. Teprve až při zjišťování možností financování výstavby jsme se setkali s modelem dětských skupin zřizovaných obcemi. Prvotním impulzem byla dostupnost dotací. Obec jako Kolová s ročním rozpočtem cca 15 mil Kč je při tak velkých investičních akcích závislá prakticky vždy na dotačních výzvách. Provoz dětské skupiny nás oslovil a v podstatě už od roku 2022 plánujeme předškolní zařízení jako dětskou skupinu. Inspiraci čerpáme právě z dětských skupin vedených platformou Vše pro dětské skupiny, některé z nich jsem měla možnost navštívit. Každá dětská skupina je trochu jiná, něčím specifická pro danou lokalitu a komunitu. I my se při formování té naší snažíme najít tu nejvhodnější a nejpřirozenější koncepci pro děti z naší vesničky.

Vaše dětská skupina bude mít dvě třídy – jednu pro děti do 3 let, druhou pro školkové děti. Proč jste se rozhodli pro tento koncept? Naplníte kapacitu místními dětmi, nebo místa nabídnete i ostatním obcím?

Základními kameny našeho rozhodování byly samozřejmě schválené strategické dokumenty obce – územní plán, ve kterém je stále cca 80 nezastavěných stavebních parcel přímo v naší obci (plánovaný přírůstek obyvatel o nějakých 200 osob, většinou z řad mladých rodin), plán rozvoje obce a demografická studie, kterou si obec nechala vypracovat a která jasně definuje očekávané počty dětí v jednotlivých věkových skupinách na dalších 10 let. S ohledem na tyto výstupy a na naplněnost naší základní školy jsme zvolili právě kapacitu dvakrát 20 dětí. Předpokládáme, že dětskou skupinu budeme stejně jako naši školu naplňovat nejvíce dětmi z naší obce. Volná místa pak budou samozřejmě k dispozici i dětem z okolních vesnic.

Jak bude dětská skupina vypadat? Rekonstruujete nějakou budovu nebo budujete úplně novou?

Zásadním nápadem bylo umístění budovy dětské skupiny na „zelené louce“ hned vedle budovy ZŠ. Stavební pozemek sice musela obec nejprve koupit od soukromého majitele, nicméně podařilo se, a v obci tak vznikne společné zázemí pro děti od 2 do 11 let. Novostavba je koncipována jako jednopodlažní objekt se zelenou střechou, který vizuálně zapadá do snižujícího se svahu.

Budování dětské skupiny v obci Kolová.

Kdy by měla dětská skupina otevřít své dveře dětem?

Předpokládané datum je 1. září 2025. Ještě zvažujeme, zda neotevřeme již v červenci, kdy bývají okolní školky z důvodů letních prázdnin a dovolených zavřené. Konečné rozhodnutí ale padne po dohodě s budoucí paní ředitelkou.

Každý velký projekt čelí výzvám. S jakými největšími překážkami jste se museli vypořádat?

Největší výzvou bylo získání souhlasu zastupitelstva a vlastně celé komunity pro podporu tak velkého investičního záměru. Celkový rozpočet vybudování dětské skupiny je 36 milionů Kč, což je na poměry naší vesničky opravdu hodně peněz. I proto nám trvala příprava celého projektu tři roky. Obrovskou výzvou je i fakt, že na našem obecním úřadě pracujeme tři – starosta, místostarostka a účetní. Tam, kde nám zkušenosti nebo síly nestačí, musíme pracovat s najatými odborníky. A výběr „správných poradců“, to je pořádná výzva.

Na budováním dětské skupiny spolupracujete s platformou Vše pro dětské skupiny. S čím vám pomáhají?

Vše pro dětské skupiny jsem poprvé objevila zhruba před dvěma lety, když jsem sháněla ucelené informace o provozu dětských skupin. Absolvovala jsem jedno z jejich školení o zřízení dětské skupiny a oslovil mě nejen jejich přístup k provozování a vedení DS, ale hlavně k péči o děti a vzdělávání personálu. Kromě aktuálního poradenství při plánování dětské skupiny určitě využijeme balíček Dětská skupina PLUS.

Jaké očekávání máte od otevření dětské skupiny?

Máme velmi dobře fungující školu s prvním stupněm s přátelským prostředím a individuální přístupem k dětem – to je zásluha paní ředitelky a kolektivu, který vede. To samé bychom rádi vytvořili v naší dětské skupině. Naše škola je naší inspirací.

Co podle vás znamená vybudování dětské skupiny pro image Karlovarského kraje jako celku? Myslíte si, že Kolová může sloužit jako model pro podobné projekty v ostatních obcích?

Určitě ano. Už se mi ozvalo pár obcí z Karlovarska, že mají záměr zřídit dětskou skupinu. Rádi budeme sdílet naše zkušenosti a pomáhat i ostatním, třeba jen dobrými radami a tipy.

Jakou radu byste dala ostatním obcím, které stojí před podobným rozhodnutím?

V rámci zastupitelstva si jasně určit cíl, který je pro danou obec nejvhodnější, dobře zvolit spolupracující firmy, agentury a pak začít společně pracovat.

Průběh stavby dětské skupiny v obci Kolová