Sousedské hlídání – snadný byznys bez pravidel?

Praha, 24. března – Už 1. května se v České republice otevírá možnost zakládat sousedské dětské skupiny – nový typ péče o děti v předškolním věku finančně podporovaný státem. Sousedské hlídání nyní ale provází řada nejistot a otazníků.  

Sousedská dětská skupina zjednodušeně představuje hlídání maximálně čtyř dětí ve věku 6 měsíců až 6 let v rodinném prostředí. Rodiče malých dětí je mohou sami zakládat a tím si vydělávat, nebo je využít jako novou formu hlídání, která umožňuje rychlejší návrat na pracovní trh. Přestože se novému typu péče o předškolní děti obvykle říká „sousedské hlídání“, nejde o hlídání od známé či sousedky bez jakýchkoliv pravidel, ale o službu, která je podporovaná státem při dodržení podmínek stanovených zákonem – od nároků na bezúhonnost a kvalifikaci poskytovatele, přes minimální otevírací dobu po požadavky na prostor.

Výhodný byznys?

Stát provozovatelům sousedských dětských skupin poskytne finanční podporu ve výši až 261,84 Kč na den na každé obsazené místo. Stát však nepřispívá na péči o vlastní děti, vnoučata ani děti žijící v domácnosti provozovatele. Od rodiče pak může provozovatel vybírat příspěvek v maximální výši 318 Kč na den. Celková částka, kterou může provozovatel při plné obsazenosti (čtyřmi cizími dětmi) na měsíc provozu (v pracovní dny) získat, se tedy pohybuje kolem 48 tisíc Kč.

„Nakolik je pro provozovatele tato částka dostačující a motivující, záleží na řadě faktorů – nákladech na pronájem a provoz prostoru, nakolik bude potřeba investovat do vybavení a úprav, zda se provozovatel rozhodne vybírat maximální výši příspěvku od rodičů apod. Každý si proto musí předem spočítat své příjmy a výdaje a velmi doporučuji cashflow konzultovat s odborníky. Spíše než o výhodný byznys může jít o zajímavý zdroj přivýdělku,“ vysvětluje Alžběta Tichá, metodička a expertka na financování a dotace dětských skupin z platformy Vše pro dětské skupiny.

Levné hlídání pro rodiče

Pro rodiče, kteří shánějí hlídání pro své nejmenší v rodinném prostředí a individuální přístup, může jít o cenově výhodnou možnost. I kdyby provozovatel sousedské dětské skupiny vybíral maximální možnou částku (tedy 318 Kč), rodič by za 6hodinové hlídání (což je minimální délka provozu sousedské dětské skupiny) zaplatil průměrně 53 Kč za hodinu.

I kdyby rodič umístil své dítě do skupiny na pouhé 3 hodiny (což je minimální doba pro to, aby na něj provozovatel mohl čerpat státní příspěvek), vyšla by jej jedna hodina ve skupince maximálně na 106 Kč. Cena soukromého hlídání v ČR se přitom nyní pohybuje průměrně mezi 150 – 350 Kč za hodinu.

Obrovský zájem s řadou otazníků

Ze strany potenciálních provozovatelů je vidět velký zájem, ale také obrovské zmatení. Nyní si kladou zcela základní otázky – kde a jak se zapsat, jaká je potřebná dokumentace, kvalifikace, požadavky na prostor apod. Jde sice o podmínky stanovené novelou zákona o dětských skupinách, nicméně tu prezident podepsal teprve předminulý týden a konsolidovaná verze zákona prozatím není široké veřejnosti dostupná. Zájemci o založení sousedských dětských skupin tak svoje dotazy řeší především v rámci facebookových komunit. První webinář k sousedským dětským skupinám chystá MPSV až na 9. dubna.

„Nynější stav připomíná rok 2014, kdy začaly vznikat dětské skupiny. Řada požadavků se dolaďovala za chodu a v průběhu let se pravidla dále upravovala a zpřísňovala. To, co vzniklo jako nízkoprahová neformální služba, se za 10 let dostalo na velmi profesionální úroveň a já doufám, že k profesionalizaci dojde i v sousedských dětských skupinách, které by mohly představovat zajímavou možnost pro rodiče malých dětí ke skloubení pracovního a rodinného života,“  říká Daniela Celerýnová, zakladatelka platformy Vše pro dětské skupiny.

Zajímají vás sousedské dětské skupiny?

Přihlaste se k odběru našich novinek. S námi budete o krok napřed.

Základní požadavky v kostce:

  • Věk dětí: 6 měsíců až 6 let
  • Maximální počet dětí: 4
  • Minimální provozní doba: 6 hodin v provozní den
  • Provozovatel, který může být zároveň pečující osobou, musí být bezúhonný, spolehlivý a splňovat potřebnou kvalifikaci (zdravotnické nebo pedagogické vzdělání, pracovník v sociálních službách či profesní kvalifikace chůvy).
  • Prostory musí být vhodné a bezpečné pro malé děti, splňovat požadavky požární ochrany a disponovat odpovídajícím hygienickým zázemím.
  • Musí být vypracovaný plán výchovy a péče o dítě, dodržované standardy kvality péče a stanovený provozní řád.

„Nároky na provozovatele sousedských dětských skupin mohou být překvapující, ale je důležité si uvědomit, že se jedná o péči o velmi malé děti. Dodržení základních podmínek pro bezpečnost a kvalitu péče je zásadní a poskytuje rodičům garanci, že o jejich děti bude dobře postaráno. Provozovatelé by měli těmto podmínkám věnovat pozornost a dobře připravit své provozy, aby získali důvěru rodičů. Necelý měsíc a půl před možným založením skupin však stále visí ve vzduchu mnohé otázky, se kterými se na nás obracejí,” dodává Celerýnová.