Dětská skupina Myška: Malé království pro velká dobrodružství

Historická budova v centru Tábora dodává dětské skupině Myška zvláštní kouzlo. Útulné prostředí, genius loci a hlavně přístup Šimona Paclíka, který stojí v jejím čele, zajistily, že si rodiče a především jejich potomci dětskou skupinu oblíbily a rychle se rozrostla ze dvou tříd na tři. Kromě krásného prostředí jim ale občas přidělává i vrásky na čele každá nová hasičská vyhláška a novela. Jak si s tím táborská dětská skupina poradila? Jak vznikla a na co se zaměřují? Přečtěte si v rozhovoru se Šimonem Paclíkem, jak se Myšce daří vytvářet místo, kde se děti cítí jako doma a kam se rády vrací.

Od plánů po první úspěchy

Jaký byl původní impuls pro založení dětské skupiny Myška a co byl finálním zlomem pro vaše rozhodnutí „jdeme do toho“?

V oblasti školství jsem působil již 11 let a cítil jsem frustraci z toho, jakým směrem se ubírá zařízení, kde jsem pracoval, hlavně pod vedením nekompetentních lidí. Protože jsem svou práci miloval a s dětmi pracuji od mládí, rozhodl jsem se pro změnu. Příležitost přišla, když se uvolnilo místo ředitele a provozovatele v jedné osobě. Jakmile jsem navštívil krásnou historickou budovu s již zaběhlou mateřskou školou a spoustou dalších nevyužitých prostor, uviděl jsem obrovský potenciál. Rozhodnutí podpořila i moje žena, díky čemuž jsem věděl, že do toho nejdu sám.

Jaká byla vaše původní očekávání?

Představoval jsem si, že přijdu, převezmu mateřskou školu, udělám malou dětskou skupinku a budu dělat to, co mi jde nejlépe – celý den pracovat s dětmi. Ale růžové brýle mi spadly velmi rychle. Papírování, zařizování, organizace, management a spoustu dalšího. Najednou jsem víc u papírů než u dětí. 

Narazili jste během budování nebo provozu dětské skupiny na nějaké problémy, které vás překvapily?

Při provozu naší dětské skupiny v historické budově jsme se setkali s několika výzvami. Největší komplikací byla novela hasičské vyhlášky, která nám komplikuje úpravy, jelikož si chceme zachovat útulné a domácí prostředí plné historie, které je pro rodiče velmi lákavé. Bohužel, požadavky moderních norem často nejsou s historickým charakterem budovy slučitelné. Dalším významným problémem je nalezení schopných, spolehlivých a kompetentních pracovníků. Když jsem dříve pracoval v týmu, netušil jsem, jak náročné je správně vybrat kolektiv a poté s ním efektivně pracovat tak, aby se dále profesionálně rozvíjel.

Vše pro dětské skupiny šetří čas

Jak začala spolupráce s platformou Vše pro dětské skupiny?

Dal jsem na doporučení mého švagra, který mi byl oporou již při založení našich prvních dvou dětských skupin. A jsem za něj zpětně velmi rád. Vzhledem k množství povinností, které na mě dopadly, jsem neměl od spolupráce úplně konkrétní očekávání. Doufal jsem, že mi pomohou zorientovat se v problematice, která mi bude zrovna dělat starosti, například v dodržování termínů pro podávání důležitých dokumentů a získávání aktuálních informací, které jsou klíčové pro další fungování a rozvoj našich dětských skupin.

 V jakých oblastech s Vše pro dětské skupiny spolupracujete? 

Na základě plné moci za nás podávají měsíční hlášení a zpracovávají docházku pro evropské financování. Obrovskou pomocí pro nás bylo také každoměsíční zpracování docházky v evropském financování, doladění potřebných dokumentů a jejich vizuálu či jiné splňování podmínek výzvy EU. Nejvíce oceňuji jejich profesionální a transparentní vystupování a že jakékoli nesrovnalosti vyřešíme hned. Důležité informace navíc nemusím zdlouhavě hledat na různých stránkách a hlídat, co je nového. Vše mám na jednom místě, což mi šetří spoustu času a usnadňuje provozování našich dětských skupin.

Dětská skupina Myška a její magický svět

Jaký je váš vzdělávací koncept a jak vypadá váš denní program? 

Orientujeme se na Montessori pedagogiku, což znamená především respektující přístup k výchově, který uplatňujeme nejen ve vztahu k dětem, ale i k jejich rodičům. Tento směr nás okouzlil svojí filozofií a plánujeme v něm pokračovat, což ocení zejména mladí rodiče, pro něž je to velmi důležité. Denní program je přizpůsoben věku dětí, ale snažíme se udržet jednotný režim ve všech věkových skupinách, aby byla zajištěna plynulá návaznost až do předškolního věku. V této fázi směřujeme k postupné samostatnosti dětí, kdy se dospělý stává spíše průvodcem na jejich cestě za poznáním. 

Splňuje dětská skupina očekávání, která jste měli na začátku?

Čím déle v naší dětské skupině působím a čím více rozšiřujeme naše aktivity, tím více si uvědomuji, že stále je prostor pro zlepšení. Ale hlavní je, že se k nám děti těší a rodiče jsou spokojení. Nejsem si jist, zda někdy budu zcela spokojen s dosaženými výsledky; pro mě má větší význam, když spokojenost vyjádří rodiče nebo veřejnost. To je pro mě i pro personál ta nejlepší odměna a ohodnocení toho, že svou práci děláme dobře. 

Jaké sny sní Dětská skupina Myška?

Co byste vaší dětské skupině popřál do budoucna?

Aby byla stejně tak veselá, respektující a všem otevřená, jako je doposud. Cítím tu velkou energii a chuť pracovat každý den, což je důležité pro nás i pro děti, aby se tu u nás cítily dobře.

 Co byste doporučili někomu, kdo zvažuje otevření dětské skupiny? 

Mít odvahu udělat ten první krok a jet se do nějaké dětské skupiny podívat. Popovídat si s někým, kdo si budováním prošel a velmi dobře zná vše, co provoz obnáší. A určitě nebát si říct o pomoc. Myslím si, že komunita dětských skupin je plná úžasných lidí, kteří si rádi pomáhají. Vše pro dětské skupiny je toho jasným důkazem. Takže pokud zakládat dětskou skupinu, určitě s nimi. 

 

Pokud byste chtěli podobný projekt zrealizovat i ve vaší obci, obraťte se na info@vseprodetskeskupiny.cz. Výzva z Národního plánu obnovy je otevřena do konce roku 2024.