Jaro se blíží a s ním také nová inspirace na hraní a tvoření s dětmi. Připravili jsme pro vás několik tipů na aktivity pro děti od 2 do 5 let. Pojďte se inspirovat.

Další inspiraci můžete načerpat na
našich vzdělávacích kurzech a webinářích.

Hnízdečko z papírového talíře

V březnu si ptáci začínají stavět hnízda. S dětmi si můžeme ptačí hnízdo vyrobit z papírového talíře.

Jak na to: Talíř rozstřihneme na dvě části. Talíř můžeme nabarvit. Po okrajích talíře děrovačkou vytvoříme otvory. Otvory provlečeme provázek. Za provázek vložíme přírodniny a vystřiženého nebo jinak vytvořeného ptáčka.

Grafomotorika hrou

Grafomotoriku můžeme s dětmi hravě procvičovat na papíru velkého formátu, na který kreslíme různé tvary až vznikne celý obrázek. Ke kreslení použijeme voskovky nebo olejové pastely.

Jak na to: Vyprávíme jednoduchý příběh a s každou větou děti do obrázku dokreslí jednu část. Například: Byl hezký jarní den, svítilo sluníčko (děti krouživými pohyby kreslí slunce). Na louce kvetly pampelišky (děti kreslí pampelišky). Z květu na květ poletovala včelka (děti kreslí dráhu, kudy včelka letěla).

U této aktivity není podstatný konkrétní výsledek, jde především o uvolňování zápěstí a rozvoj grafomotorických dovedností.

Květiny z ostrouhaných pastelek

Po ostrouhání pastelek odřezky nemusíme vyhazovat. Pokud máme delší odřezky, můžeme z nich vytvořit okvětní lístky do jarního obrázků rozkvetlé louky.

Jak na to: Papír nabarvíme zelenou barvou (můžeme použít například vodové barvy, pastelky nebo křídové pastely). Odřezky z pastelky nalepíme na louku a dokreslíme stonky a listy.

Klíčení semínek

Ještě před začátkem venkovní zahradnické sezóny si s dětmi můžeme vytvořit mini zahrádku za oknem. Na vatě nebo v průhledném květináči s trochou zeminy můžeme pozorovat klíčení a růst hrášku, čočky či fazole.

Přejeme příjemné jarní hraní a tvoření s dětmi.

Článek zpracovala:
Lucie Cmarová
pedagog a maminka dvou dětí

V rámci placené sekce Dětská skupina bez starostí najdete další články a materiály,
které usnadní provoz vašeho zařízení.